Mindent vihet a jobboldal Franciaországban

Vágólapra másolva!
Jacques Chirac az újkori francia történelem egyik legnagyobb hatalommal rendelkező elnöke lehet a képviselőválasztások második, vasárnapi fordulója után: a legutolsó közvélemény-kutatások szerint az elnök programjának támogatására létrejött pártszövetség akár 400 helyet is szerezhet az 577 tagú nemzetgyűlésben. A BBC-nek nyilatkozó szakértők egy része a jobboldali koalíció választási programját nehezen teljesíthetőnek minősítette.
Vágólapra másolva!

Átütő sikert hozhat a francia jobboldal számára az országgyűlési képviselőválasztás második, vasárnapi fordulója: a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a Chirac elnök programját támogató pártszövetség, az Unió az Elnöki Többségért (UMP) akár 400 képviselőt is delegálhat az 577 tagú nemzetgyűlésbe, míg a baloldal jelenlegi 200 mandátumának akár felét is elveszítheti. A szélsőjobboldali Nemzeti Front, Jean Marie Le Pen pártja a legjobb esetben is csak két képviselőt küldhet a parlamentbe.

Példátlan hatalom Chirac kezében

Jacques Chirac az újkori francia történelem egyik legnagyobb hatalommal rendelkező elnöke lehet a képviselőválasztások második fordulója után - írja elemzésében a BBC. Szinte biztosra vehető, hogy megszűnik a politikai társbérlet, és az országot jobboldali elnök és jobboldali kormány irányíthatja úgy, hogy a mind a szenátusban, mind pedig a nemzetgyűlésben az elnököt támogató pártok kerülnek többségbe.

A baloldal beletörődött választási vereségébe: két forduló közötti kampánya elsősorban a voksolás első fordulójától távolmaradt, mintegy 15 millió szavazóhoz szólt, arra kérve őket, hogy legalább „jelentős kisebbséget” biztosítsanak számukra az új alsóházban.

Kockázatos ígéretek

Elemzők szerint az UMP rendpárti ígéretei és adócsökkentési terve nyerték el a választók döntő többségének tetszését az első fordulóban. Egy héttel ezelőtt a franciák 44 százaléka jobboldali, 36 százaléka baloldali jelöltre szavazott; az első forduló nyomán 58 mandátumot osztottak ki, melyek közül 56-ot a jobboldal jelöltje nyert el.

Néhány szakértő úgy véli, hogy az elnök által létrehozott pártszövetség ígéretei ellentmondásosak és nehezen teljesíthetők: az UMP kampányában az adók és a járulékok csökkentését ígérte, ugyanakkor meg kell kezdenie a nyugdíjrendszer reformját, sőt a csökkenő állami bevételek a világszerte elismert francia egészségügy és közlekedés működtetését is veszélyeztethetik.