Marad a Bundeswehr Boszniában

Vágólapra másolva!
Német katonai és politikai vezetők szerint a Bundeswehr katonái akkor is Boszniában maradnak, ha nem sikerül megoldást találni a Nemzetközi Büntetőbíróság kapcsán Európa és az Egyesült Államok között támadt vitára. Ilyen értelemben nyilatkozott szerdán az ARD televízióban Rudolf Scharping védelmi miniszter.
Vágólapra másolva!

Rudolf Scharping védelmi miniszter szerint a nemzetközi békefenntartó misszióra - és azon belül a mintegy 1700 német katona jelenlétére - változatlanul szükség van a balkáni országban. A német kancellár még bízik a transzatlanti vita rendezésében, ám felkészült arra is, hogy ez nem sikerül. Gerhard Schröder Berlinben kijelentette: amennyiben Washington nem változtat álláspontján, úgy a kormány előterjesztése alapján a Bundestag legkésőbb pénteken határoz a Bundeswehr boszniai jelenlétének meghosszabbításáról. "Erről már egyetértés született a frakciók között" - tette hozzá a kormányfő.

A Bundestag külügyi bizottságában szinte tejes az egyetértés a hosszabbítás kérdésében. Az öt alsóházi frakció közül (miként a külügyi bizottságon belül is) csupán a reformkommunista PDS ellenzi a Bundeswehr külföldi misszióit. A német katonai jelenlét meghosszabbításának jogi alapját az 1995 végén aláírt daytoni megállapodás képezné. A NATO katonai tanácsának elnöke szintén a boszniai békefenntartó misszió fenntartása mellett foglalt állást szerdán. Harald Kujat tábornok a ZDF televíziónak nyilatkozva kijelentette: nem lát problémát abban, hogy - az amerikai vétó esetén - ENSZ-mandátum hiányában folytatódjék a boszniai jelenlét. Ebben az esetben a NATO keretében és nevében maradnának a külföldi katonák a balkáni országban - mondta Kujat tábornok.