Szerbia: újságírókat hallgatnak ki

Vágólapra másolva!
A belgrádi körzeti ügyészség arra utasította a rendőrséget, hogy "tájékozódó beszélgetésre" idézzen be néhány újságírót és közszereplőt olyan újságcikkek és információk kapcsán, amelyekből arra lehet következtetni, hogy állami hivatalnokok állnak különféle bűncselekmények mögött.
Vágólapra másolva!

Az ügyészség közleményében emlékeztet arra, hogy névtelen állami tisztségviselőkre hivatkozó írásokban többek között olyan merész állítások hangzottak el, mint például az, hogy "Zoran Djindjic szerb kormányfő áll a gyilkosságok mögött vagy legalábbis tudja, hogy kik gyilkolnak Szerbiában". A közlemény egy másik példaként a Reporter című hetilap írását említi, amely szerint lehallgató központ működik egy szerbiai kormányintézményben. Az ügyészség szerint más állítások is megjelentek a sajtóban, amelyekből arra lehet következtetni, hogy állami hivatalnokok bűncselekmények végrehajtói, vagy legalábbis tisztában vannak egyes bűntettek hátterével, vagy éppen megszerveztek, illetve ösztönöztek bűncselekményeket. Az ügyészség törvényi kötelezettsége, hogy ellenőrizze eme állítások helytállóságát, és szükség esetén indítson bűnvádi eljárást - áll a közleményben.

Az ügyészségi utasításra a rendőrség már ki is hallgatta Natasa Odalovicot, a Szabad Európa rádió munkatársát, aki a Danas című lapban a jugoszláv államfő egyik tanácsadójának vádjairól értekezett, melyek szerint Zoran Djindjic és a kormányának tájékoztatási titkára bűnbandákkal áll közeli kapcsolatban.

A Nebojsa Pavkovic leváltott vezérkari főnök által kirobbantott lehallgatási ügyben a rendőrség kihallgatta pénteken Vladimir Radomirovicot, a Reporter című lap felelős főszerkesztőjét. Radomirovic nem válaszolt a rendőrök kérdéseire.

A független elektronikus sajtóorgánumokat tömörítő szakszervezet (ANEM) péntek este éles hangon tiltakozott az újságírók kihallgatása miatt. A B92 belgrádi rádió úgy értesült, hogy a szerbiai belügyminisztérium - a körzeti ügyészség utasítására - a lehallgatási ügy kapcsán csütörtök este ugyancsak tájékozódó jellegű megbeszélésre akarta beidézi a jugoszláv államfő három tanácsadóját. Az idézést végül nem adták át, mert az elnöki hivatal a belügyminisztérium tudomására hozta, hogy a szóban forgó személyek először a szövetségi parlament tényfeltáró bizottsága előtt tesznek vallomást.

A jugoszláv parlament csütörtökön tett - sikertelen - kísérletet arra, hogy megalakítsa az említett tényfeltáró bizottságot.