Kovács László találkozott Colin Powell-lel

Vágólapra másolva!
Kovács László magyar külügyminiszter, aki vasárnap érkezett Washingtonba, hétfőn találkozott amerikai hivatali partnerével, az őt meghívó Colin Powell-lel. A magyar diplomácia irányítója előzőleg Condoleezza Rice fehér házi nemzetbiztonsági főtanácsadónővel folytatott megbeszélést, amerikai külpolitikai szakértőkkel tanácskozott, valamint külügyi és nemzetbiztonsági tanácsi illetékesekkel ebédelt együtt.
Vágólapra másolva!

A magyar külügyminiszter amerikai vendéglátójával, Colin Powell-lel folytatott eszmecserén ismertette a magyar külpolitika prioritásait. "Elmondtam, hogy változatlan a törekvésünk Magyarország euroatlanti integrációjának a befejezésére" - jelentette ki Kovács László újságíróknak a találkozó után.

A magyar politikus beszámolt arról, hogy a novemberi prágai NATO-csúcson a szövetség védelmi képességeinek fejlesztéséről, a NATO bővítéséről, illetve a partnerség szélesítéséről lesz szó. Kovács László szerint igen jó esélye van a NATO-felvételre a három balti államnak, Romániának, Bulgáriának és Szlovéniának. Amennyiben a szeptemberi szlovákiai választások "nem okoznak megrázó, kellemetlen meglepetést, ha Szlovákia nem fordul vissza antidemokratikus irányba, akkor Pozsonynak is biztos helye van a következő bővítési körben" - tette hozzá.

Kovács László a magyar külpolitika prioritásai szólva amerikai tárgyalópartnerei előtt az euroatlanti integráció kapcsán kiemelte azt is: "Benn vagyunk a NATO-ban, ahol a feladat az, hogy megfeleljünk a követelményeknek, többek közt hajtsuk végre a kis késést szenvedett haderőreformot. Az Európai Uniónak a küszöbén vagyunk, és reményeink szerint ez év végén befejezzük a csatlakozási tárgyalásokat, jövő évben aláírjuk a csatlakozási szerződést, 2004-ben pedig tagok leszünk."

Kovács László elmondta, hogy a magyar külpolitikai második fő célkitűzése a térség stabilitásának az erősítése, a jószomszédi kapcsolatok szilárdítása. Kitért arra: Washingtonban elismeréssel fogadták, hogy átmeneti megtorpanás után sikerült újraéleszteni a visegrádi együttműködést. "Az Egyesült Államok számára nem annyira Magyarország, hanem inkább az egész térség stabilitása fontos, és ebben Magyarország pozitív szereplő" - állapította meg.

"Szóltam arról is, hogy változatlanul fontosnak tartjuk a határon túli magyarok támogatását" - fűzte hozzá a magyar diplomácia irányítója. A kedvezménytörvénnyel kapcsolatban - fűzte hozzá - a magyar diplomácia fenti hármas célkitűzést szerves egységben igyekszik megvalósítani. "Olyan megoldásra törekszünk, amely szolgálja a törvény eredeti célját - Magyarország és a határon túli magyarság érdekeit -, amely megfelel az európai elvárásoknak, illetve amely elfogadható a szomszédos országok kormányainak" - jelentette ki Kovács László.

A magyar külügyminiszter - mint a riportereknek elmondta - vendéglátói előtt ismertette a magyarországi belpolitikai helyzetet, és megállapította, hogy a kormánykoalíció szűk parlamenti többsége "fegyelmezett munkával kezelhető". Kovács László utalt arra, hogy a kormány programjának a végrehajtása kedvező visszhangra talál a közvélemény körében, és növekszik az MSZP előnye a Fidesszel szemben.

A Medgyessy-üggyel kapcsolatban - közölte Kovács László - amerikai részről a két parlamenti vizsgálóbizottság tevékenysége felől érdeklődtek elsősorban. A magyar külügyminiszter - mint elmondta - azt tapasztalta, hogy washingtoni tárgyalópartnerei is úgy tartanák jónak, ha ez a kérdés mielőbb lezárulna, és utána már a jelenre, illetve a jövő feladataira tudna összpontosítani Magyarország.