Kolumbia: elnöki beiktatás merénylettel

Vágólapra másolva!
Legalább 16 ember meghalt, és közel 30 megsérült, amikor több robbanás rázta meg Kolumbia fővárosát. Az akna- és rakétatámadásokat az új elnök, Alvaro Uribe beiktatásakor követték el.
Vágólapra másolva!

Robbanás történt Kolumbia fővárosában az ország új elnöke Alvaro Uribe beiktatásakor. A Bogotá központját megrázó több robbanásban legalább 16 ember meghalt, és közel 30 megsérült.

A kolumbiai elnök oldalahttp://www.presidencia.gov.co/FARChttp://www.farc-ep.org/pagina_ingles/

Alvaro Uribe, 50 éves ügyvédet májusban választották elnökké. Az elmúlt hat hónapban háromszor követtek el merényletet ellene. Apját 1983-ban a FARC gerillái ölték meg - írja a BBC.

A kolumbiai rendőrség és a hadsereg közleményeiben egyértelműen azt valószínűsíti, hogy a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) gerillái követték el az akna- és rakétatámadásokat ígéreteiknek megfelelően így "búcsúztatva" Andrés Pastrana leköszönő elnököt és "üdvözölve" Alvaro Uribe Vélezt.

A szélsőségesekkel szemben kemény fellépést ígérő, liberális Uribe ugyanakkor a törvényhozás reformjára előterjesztett csomagtervében lehetővé tenné, hogy a fegyverletételt és a megbékélést választó gerillák akár kongresszusi képviselthez is jussanak.

Beiktatása után a törvényhozás elé terjesztett reformtervében az új államfő népszavazást kezdeményezett a kongresszus átalakításáról, a korrupció megfékezése érdekében. A tervek szerint a kolumbiai kormány jogot kapna arra, hogy a polgári életbe való visszailleszkedés megkönnyítése érdekében a békefolyamatban érintett fegyveres csoportok számára - egyszeri alkalommal - külön választókörzeteket hozzon létre, vagy - szintén egyszeri alkalommal - közvetlenül jelöljön ki arányos törvényhozási képviseletet e mozgalmak részére.

Uribe csomagterve szerint a korrupcióért elítéltek a jövőben nem választhatók és állami, közszolgálati posztra sem nevezhetők ki, s szerződéses viszonyban sem állhatnak a kolumbiai állammal. Négy évre befagyasztják az államfő, a törvényhozók, a bírák és az ügyészek fizetését, s a felsőbb állami vezetők nyugdíjai nem haladhatják meg a havi minimálbér 20-szorosát (noha tiszteletben tartják a már megszerzett jogokat).