Huszein: Minden arab öljön meg egy amerikait!

Vágólapra másolva!
Amerikaiak elleni merényletekre szólított fel minden arabot Szaddám Huszein üzenetét tolmácsolva az iraki alelnök egy esetleges Irak elleni támadás esetén. Az Egyesült Államok spanyol lapértesülések szerint már mozgósít az Irak elleni invázióhoz.
Vágólapra másolva!

Taha Jasszin Ramadan iraki alelnök felszólította az arabokat, hogy függetlenül attól, melyik ország állampolgárai, egy esetleges Irak elleni támadás esetén intézzenek támadást a környezetükben élő amerikai állampolgárok ellen, és rombolják le tulajdonaikat. Az alelnök Szaddám Huszein üzenetét tolmácsolta a világnak a jordán királynál tett látogatása során. E szerint az araboknak megvan a joguk arra, hogy minden lehetséges eszközt felhasználjanak saját védelmük érdekében. Ramadan szerint az Arab Liga márciusi határozata alapján egy Irak elleni támadás nem csak országa, de a térség valamennyi állama elleni agressziónak tekinthető - jelentette a BBC.

Ramadan hazugságnak minősítette azokat az amerikai állításokat, miszerint Irak atomfegyvert vagy más, tiltott tömegpustító eszközt gyártana. Ugyanakkor kijelentette, hogy az ENSZ nemzetközi megfigyelői egyelőre nem léphetnek be az országba, erre csak egy átfogó rendezés esetén kerülhet sor.

George Bush amerikai elnök és az Egyesült Államok katonai vezetői már hetekkel ezelőtt felvetették, hogy katonai akcióval vetnek véget Szaddám Huszein iraki diktátor uralmának. Olyan információkhoz jutottak ugyanis, miszerint Irak rendelkezik tömegpusztító fegyverekkel. Huszein nem hajlandó beengedni országába az ENSZ fegyverellenőreit, de tagadja, hogy tömegpusztító fegyvereket gyártana.

Az USA szövetségesei megosztottak a kérdésben: Nagy-Britannia és Izrael határozottan támogatna egy katonai akciót, a francia elnök sem zárkózott el az beavatkozástól, de csak az ENSZ döntése alapján, Ausztrália és Belgium viszont a fegyveres beavatkozás előtt egyértelmű bizonyítékokat követel a tiltott fegyverekről.

A német kancellár korábban egy tévévitában azt mondta, hogy Németország nem venne részt a katonai hadműveletben. Gerhard Schröder nyilatkozata a jelenlegi választási kampány idején hangzott el, emiatt figylembe kell venni, hogy rontaná esélyeit, ha nyíltan támogatná német katonákat bevetését Irakban. Az Irakkal szomszédos Törökország ugyan hivatalosan nem áll az USA mellé, de valószínűleg átengedé légterét és területét a támadáshoz.

Az arab országok egyike sem támogatja az amerikai tervet.