Arab országok is fenyegetik Irakot

Vágólapra másolva!
Egyre szélesedik az USA szervezte nemzetközi koalíció Irak ellen: a hétvégén több arab politikus is jelezte, ha az ENSZ megszavazza, elfogadják az Irak elleni háborút.
Vágólapra másolva!
Kína és Oroszország Bush iraki tervei ellen/nagyvilag/20020914kina.htmlOlasz-spanyol-dán támogatás Bushnak Irak ellen/nagyvilag/20020913olaszspanyoldan.html

"Ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa hoz egy döntést, azt minden tagállamnak követnie kell" - idézi Szaúd el Fejszál herceget, Szaúd-Arábia külügyminiszterét a BBC. Az egyik legnagyobb befolyású, konzervatív arab állam külügyi vezetőjének kijelentése arra utal, hogy az arab világ hajlik az Irak elleni háború elfogadására. Bush amerikai elnök csütörtökön, az ENSZ közgyűlésén küldött ultimátumot Iraknak: ha nem engedik vissza az országba az ENSZ fegyverzet-ellenőreit, akkor az USA ismét háborút indít Szaddám Huszein ellen. Az 1991-es öböl háborút Bush apja elnöksége idején nyerte meg az USA vezette ENSZ haderő Iark ellen, de Huszein továbbra is hatalmon maradt, és az USA szerint tömegpusztító fegyverek felhalmozásával készül a nyugati világ ellen. Bush elnök szombaton kijelentette, ha szükséges, ENSZ felhatalmazás nélkül is megkezdi a háborút.

Szaúd herceg felszólította továbbá az iraki vezetést, hogy ha nincs takargatni valója, akkor engedje be a nemzetközi ellenőröket, és kíméljék meg az iraki népet a további szenvedéstől. Az 1991-es háború idején az amerikaiak hátországnak használták a szaúdi katonai bázisokat, és Irak rakétákkal lőtte az arab királyságot.

Az egyiptomi külügyminiszter ugyan kijelentette, hogy bízik a békés megoldásban, és lát jeleket Irak rugalmasabb politikájára, de Egyiptomot is sikerült meggyőzni, hogy ENSZ felhatalmazással támogassák az Irak-ellenes háborút. Szombaton az arab országokat tömörítő Arab Liga is felszólította Irakot, engedjen az ENSZ követeléseinek.

A koalíció erősödéséről beszélt a hétvégén Dick Cheney amerikai alelnök is. Szerinte sok ország így fog gondolkodni amikor feladja háborút ellenő álláspontját: "Egyértelmű, hogy az USA komolyan gondolja, Bush elnök is eltökélt, és alapvetően mi is támogatjuk ezeket az erőfeszítéseket." Colin Powell amerikai külügyminiszter napok óta győzködi a Biztonsági Tanácsban ülő diplomatákat, hogy támogassák az USA fenyegetését, azonban Bush már közölte, e nélkül is kész a támadásra. Azonban a nemzetközi támogatásnak nem csak diplomáciai előnyei lennének, hiszen az arab országok fenti nyilatkozatai nyilvánvalóvá tették, hogy csak ENSZ felhatalmazás mellett fogadnák el a háborút.

Irak szerint koholmányok tömkelege a Bush-beszéd/nagyvilag/20020913irak.html

Közben Irak agresszióval vádolja az USA-t, és szerintük a nyugati nagyhatalmak csak az iraki olaj megszerzése érdekében keresnek ürügyet a támadásra. Az iraki álláspont szerint Washingtonban már rajzolják a felosztott Irak térképét. Tarik Aziz iraki miniszterelnök-helyettes szerint nem országa álláspontja elutasító a fegyverzet-ellenőrökkel kapcsolatban, hanem eddig egyetlen épkézláb javaslatot sem kaptak a krízis megoldására.