Kínai-francia tárgyalások Irakról

Vágólapra másolva!
Irakról tárgyalt Csu Zsung-csi kínai miniszterelnök Jacques Chirac francia államfővel csütörtökön Párizsban, és támogatásáról biztosította a francia elnök kétlépcsős tervét Bagdaddal kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

Csu, aki a Koppenhágában rendezett európai-ázsiai csúcsról érkezett a francia fővárosba, a megbeszélésen hangsúlyozta az iraki probléma komolyságát, és helyeselte a francia elnök tervét az ügynek az ENSZ keretén belüli megoldására - mondta a találkozó utáni sajtóértekezleten Catherine Colonna, Chirac szóvivője. Maga Csu nem szólt az újságírókhoz.

Chirac kétlépcsős terve szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának először ultimátumban kell felszólítania Szaddám Huszein iraki elnököt, hogy haladéktalanul és feltétel nélkül tegye lehetővé az ENSZ fegyverzetellenőrző szakembereinek visszatérését az országba, majd elutasítás esetén a BT jogosult dönteni arról, milyen eszközökhöz folyamodik, hogy érvényt szerezzen határozatainak.

Kína és Franciaország a BT vétójoggal rendelkező állandó tagjai. Peking csütörtökön közölte, hogy tanulmányozza a brit Blair-kormány kedden közzétett dossziéját is, amely szerint Irak folytatja a tömegpusztító fegyverek kifejlesztését. Kína ismételten hangoztatta: reméli, hogy az ENSZ keretében megoldható a probléma.

Kína eddig még nem foglalt egyértelműen állást abban a vitában, hogy induljon-e katonai támadás Irak ellen, de egy kínai hivatalos lap szerdán azt írta, Szaddám Huszeinnek most van az "utolsó esélye" annak elkerülésére, hogy az Egyesült Államoknak jogi alapot adjon az indítandó akcióra. A pekingi külügyminisztérium azt közölte, hogy Kína fontolóra venné egy lehetséges amerikai-brit döntés támogatását, miszerint erőt alkalmaznak Irak ellen, ha nem teljesíti a fegyverzetellenőrzéssel kapcsolatos követeléseket.

Kína, amely félti az olajtermelő Irakhoz fűződő viszonyát és Washingtonnal fenntartott kapcsolatait is, üdvözölte Irak döntését, hogy feltétel nélkül visszaengedi a fegyverellenőröket, ugyanakkor Peking várhatóan tartózkodni fog az erő alkalmazásáról szóló bármilyen BT-szavazáskor.