Vágólapra másolva!
Magyarország 2004-ben csatlakozhat az Európai Unióhoz. Az Európai Bizottság október 9-én ugyanis azt terjeszti elő javaslatában, hogy 10 tagjelölt országot vegyenek fel 2004-ben. A javaslat szerint Románia és Bulgária 2007-ben léphetne be az EU-ba, a Törökországgal való csatlakozási tárgyalások kezdetére viszont nem tűznek ki dátumot. A brüsszeli értesülést ugyanakkor az Európai Unió bővítési biztosa nem volt hajlandó megerősíteni, a hivatalos állásfoglalás jövő héten várható.
Vágólapra másolva!

A korábbi terveknek megfelelően október 9-én az Európai Bizottság javasolja Ciprus, a Cseh Köztársaság, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia 2004-es felvételét a közösségbe. A csatlakozási javaslatot az október 24-i EU-csúcstalákozón tárgyalják meg a tagállamok vezetői. Az ajánlás szerint Románia és Bulgária 2007-ben csatlakozhatna az Európai Unióhoz.

Az Európai Unió honlapjahttp://europa.eu.int

Az uniós forrásból származó hírt az Európai Bizottság pénteken nem volt hajlandó hivatalosan megerősíteni. Günter Verheugennek, az Európai Unió bővítési biztosának szóvivője, Jean-Christophe Filori újságíróknak kijelentette: nem kommentálhatja a hírt. "A bizottság a jövő héten hozza meg döntését. Javaslatára még várni kell" - mondta.

Több EU diplomata tart attól, hogy a jelöltek még a csatlakozást követően sem lesznek képesek megfelelni az unió szigorú normáinak számos kérdésben, kezdve az élelmiszerhigiéniától az állami segélyekig. A Bizottság keresi a lehetőséget, hogy védőintézkedéseket vezethessen be a mostani tagországok piacainak védelmére az új tagság első 2-3 évében, ha a belépés néhány termék esetében torzítja az EU belső piacát. Az EU forrás szerint a Bizottság rendszeres ellenőrző jelentést nyújt be az EU-minisztereknek a felvételig, rámutatva a jelöltországokban a végrehajtás sajátos problémáira.

A brüsszeli értesülés szerint a bizottság semmiképpen sem foglal állást a Törökországban novemberben esedékes parlamenti választások előtt. A nyilatkozó EU-illetékes szerint Törökország nagyobb haladást ért el az elmúlt néhány hónapban, mint az elmúlt néhány évtizedben, ilyen volt többek között a halálbüntetés eltörlése békeidőben, vagy a kulturális jogok szélesebb körű biztosítása a kurd kisebbségnek. Az Egyesült Államok már régóta szeretné, ha az EU felvenné Törökországot, amely a NATO-ban kulcsfontosságú szövetséges, annál is inkább, mert geostratégiai jelentősége az iraki válság miatt ismét előtérbe került. Ugyanakkor a testület tagjai szerint Törökországban sem a gazdasági, sem az emberi jogi helyzet nem érett meg a csatlakozásra.

Az Európai Bizottság a tervek szerint jövő szerdán teszi közzé utolsó országjelentését a belépésre váró tíz országról, s ennek alapján teszi meg ajánlását a felvételekre vonatkozóan. A bizottság a felvétel után is szigorúan ellenőrizni kívánja, hogy az új tagok betartják-e az uniós előírásokat, s további reformokat ír elő.

A kitűzött dátum ellenére Írország még megakadályozhatja csatlakozásunkat. Ugyanis a bővítésre minden tagállamnak rá kell bólintania, és ezt Írország még nem tette meg, sőt, el is utasította azt. Az ügyben október 19-én tartanak népszavazást.