Iraki kínzások aktája a háború támogatásáért

Vágólapra másolva!
Az iraki hatóságok kegyetlenkedéseiről szóló jelentést hozott nyilvánosságra a brit kormány. A dokumentum szerint a kínzási módszerek között szerepel az áldozatok fülének levágása, végtagjaik megcsonkítása vagy a nők megerőszakolása. Az Amnesty International emberi jogi szervezet kritizálta a jelentés nyilvánosságra hozatalának időzítését, a jogvédők szerint ugyanis a dokumentummal a politikusok önös céljaikhoz akarnak támogatást szerezni. 
Vágólapra másolva!

A brit kormány nyilvánosságra hozta az iraki rezsim állítólagos kegyetlenkedéseiről szóló jelentését, amely a hírszerzőktől, a térségben tartózkodó segélyszervezetektől és áldozatoktól származó információkon alapul. A dokumentum szerint "Irakban szisztematikus kínzás működik, amelyben a rendszer legmagasabb rangú tisztviselői is közreműködnek" - írja a BBC.

A jelentés emlékeztet arra, hogy Szaddám Huszein iraki elnök - a Forradalmi Parancsnokság Tanácsán keresztül - olyan rendeleteket hozott, amelyek szerint a különböző bűncselekmények elkövetéséért akár végtagcsonkítás, füllevágás is lehet a büntetés. Két éve azt is lehetővé teszik a rendeletek, hogy ha valaki szidalmazza az elnököt vagy családja bármely tagját, akkor kivágják a nyelvét. A dokumentum szerint ezeket a büntetéseket főleg a politikai okok miatt őrizetbe vett személyekre alkalmazzák, a kínzásokról készült felvételeket pedig az iraki televízió is közre szokta adni.

A brit kormány által összeállított dokumentum idézi az Amnesty International 2001-es jelentését, amely azt állítja, hogy olyan gyakoriak és olyan elterjedtek a kínzások, hogy azokat a legmagasabb szintű tisztviselők beleegyezése nélkül nem lehetne végrehajtani.

A nők helyzetével kapcsolatban a brit jelentés azt állítja, hogy az iraki nőktől még az élethez való legalapvetőbb jogokat is megvonták. A dokumentum szerint egy 1990-es rendelet még azt is megengedi a férfiaknak, hogy ha becsületük úgy kívánja, akkor büntetés nélkül megölhetik női rokonukat. A jelentés a BBC tudósítójának a beszámolójából is idéz, aki hat olyan szemtanúval is találkozott, akik látták, amint gyermekeket kínoztak meg. Köztük egy kétéves kislányt, akinek szétzúzták a lábfejét.

A börtönökben a politikai elítélteket embertelen körülmények között tartják, a férfiakat naponta kétszer megverik, a nőket pedig rendszeresen megerőszakolják az őrök. A jelentés szerint a kivégzések után előfordul, hogy a hozzátartozóknak nem engedik meg, hogy eltemessék a halottat. Arra is volt példa, hogy az ítélet végrehajtásához használt golyót kifizettették a családtagokkal.

A dokumentum a kisebbségek elleni atrocitások mellett felsorolja az iraki hatóságok által rendszeresen használt állítólagos kínzási módszereket. E szerint előfordul, hogy az áldozatok szemét kinyomják, kezüket fúrógéppel átfúrják, vagy a csuklójuknál fogva felakasztják őket a mennyezetre. Emellett vannak példák arra, hogy valakit elektromos sokkolóval kínoznak, szexuálisan zaklatnak, sőt arra is, hogy valakit savas fürdővízbe ültetve kínoznak meg.

A brit kormány külügyminisztere, Jack Straw közölte, azért hozták nyilvánosságra a jelentést, hogy mindenki számára nyilvánvaló legyen az a "mindent átszövő gonoszság, amelyet Szaddám Huszein képvisel". A BBC tudósítója ugyanakkor megjegyzi, hogy a dokumentum közreadásával a kormány a közvélemény támogatását akarja megszerezni egy esetleges Irak elleni támadáshoz. Utóbbira akkor kerülhet sor, ha az arab ország nem teljesíti az ENSZ BT határozatát, amely arra kötelezi Bagdadot, hogy szerelje le tömegpusztító fegyvereit.

Az Amnesty International jogvédő szervezet főtitkára, Irene Kahn kifogásolta a jelentés nyilvánosságra hozatalának időzítését. A jogvédő a BBC-nek adott nyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy az Amnesty International Öböl-háború előtt készült jelentéseit, amelyek hasonló kínzásokról számoltak be, a brit kormány akkor nem vette figyelembe, és nem foglalkozott az 1988-ban kivégzett több ezer fegyvertelen kurd ügyével sem. Irene Kahn hozzátette, a dokumentum mostani nyilvánosságra hozatala mögött az emberi jogi szervezetek munkájának manipulatív felhasználása áll.