Német cégek sora üzletelt Irakkal

Vágólapra másolva!
Egy német lap információi szerint az Irak által az ENSZ-nek készített 12 ezer oldalas fegyverkezési jelentésből kiderül, hogy több mint 80 német cégnek voltak érdekeltségei az arab államban egészen tavalyig. A vállalatok így megsértették az 1990-ben, Kuvait lerohanása után életbe léptetett Irak elleni ENSZ-szankciókat.
Vágólapra másolva!

Több mint 80 német vállalatot sorol fel az Irak által az ENSZ felkérésére készített fegyver-dosszié. A 12 ezer oldalas dokumentumot jelenleg az ENSZ szakértői vizsgálják, az első értesüléseket egy német napilap, a Tageszeitung tette közzé. A kiszivárgott információ most különösen kínosan érinti Németországot, aki alig pár hete lett ideiglenes tagja az ENSZ Biztonsági Tanácsának.

A Tageszeitung szerint - amelynek sikerült a jelentés egy példányához hozzájutni - a dokumentumból az derül ki, hogy még tavaly is számos német vállalatnak voltak érdekeltségei Szaddam Husszein országában, megszegve így az ENSZ Irak ellenes fegyverembargóját. A dokumentum szerint a német társaságok az 1970-es évek közepétől kezdődően részt vettek az iraki fegyverkezésben.

Ez utóbbit ugyan a világ sok más vállalatáról is el lehet mondani, sőt azt is, hogy fegyvereket szállítottak Irakba, vagy hogy közreműködtek a tömegpusztító fegyverek kifejlesztésében. Azt azonban már kevésbé, hogy egészen tavalyig érdekeltségeik lettek volna az arab államban. Egyes német cégek még 2001-ben is üzleteltek Irakkal, nyíltan megsértve az 1990-ben, Kuvait lerohanása után életbe léptetett ENSZ-szankciókat.

Szaddam bombáját gyártottamhttp://www.partnerlink.hu/cgi-bin/clickthru.cgi?id=6762237376676573006467767123647369797784737270677263&page=http://www.fokuszonline.hu/cgi-bin/start.cgi/apps_fokusz/display/index.html?termek.id=54335&tag=1Egy menekült iraki tudós beszámolója az iraki fegyverkezésről - a Fókuszonline ajánlata

Ami még kínosabb a németeknek, hogy a fegyver-dosziéban felsorolt intézmények, objektumok több mint a felének építésénél német cégek is közreműködtek. A német-amerikai kapcsolatok eddig sem voltak felhőtlenek, mivel Németország nyíltan kritizálta az esetleges Irak elleni katonai támadást.