Szlovákia: lehallgatási botrány, szövevényekkel

Vágólapra másolva!
Egyre titokzatosabb a legkisebb szlovákiai kormánypárt elnökének lehallgatásának ügye, annak ellenére, hogy csütörtökön újabb részletek kerültek nyilvánosságra, s dagasztották a pozsonyi botrányt.
Vágólapra másolva!

Vladimír Palko belügyminiszter bejelentette: kiderült, hogy a belügyminisztérium hallgatta le az Új Polgári Szövetség (ANO) elnökének, Pavol Ruskónak a mobiltelefonját , de erre a tárcánál senki senkinek nem adott utasítást. A miniszter szerint a politikus és az egyik napilap, a liberális SME szerkesztője közt még tavaly karácsony előtt lezajlott telefonbeszélgetés - további négy-öt beszélgetéssel egyidejűleg - belekeveredett a vonalba egy olyan személy lehallgatásánál, akinek semmi köze nincs Ruskohoz.

A "kóbor" párbeszéd felbukkanásáról a lehallgatást végző rendőr jelentést tett a felettesének, valamint a lehallgatási rendszer zárgondnokának, a Szlovák Titkosszolgálatnak (SIS) is. A rendőrség és a titkosszolgálat szakértői akkor egybehangzóan állapították meg, hogy pályájuk során egyikük sem találkozott még hasonló esettel.

Az ügyben a belügyminiszter ismeretlen személy ellen tett feljelentést, egyszersmind elmarasztalta a lehallgatott Ruskót, amiért sértettként nem tett feljelentést és nem fedte fel, ki szolgáltatta ki neki a lehallgatott beszélgetést rögzítő hanganyagot, jóllehet, ez polgári kötelessége lenne.

A politikai pályája elején tartó Pavol Rusko, a parlament egyik alelnöke, a legnézettebb szlovák kereskedelmi televízió, a Markíza egykori többségi tulajdonosa - aki politikai pályára lépvén a tulajdonrészét eladta - a múlt héten felfedte, hogy decemberben lehallgatták. Mindez a kormányban bizalmi válságot idézett elő, amit kedden, a kormánypártok koalíciós tanácsán nem tudtak feloldani, majd annak reményében álltak fel a tárgyalóasztaltól, hogy egy hét múlva folytatják és helyreállítják a megingott bizalmat.

Csütörtökön este Vladimír Mitro, a titkosszolgálat igazgatója rendkívüli sajtótájékoztatóján elhatárolódott az esettől, melyben - szavai szerint - "nincs benne a SIS keze." Kifejtette: műszakilag ez nem is lenne lehetséges, mert a belügy és titkosszolgálat műszaki apparátusa egymástól szigorúan elkülönített, önálló egységet alkot.