Az USA feltárja iraki bizonyítékait

Vágólapra másolva!
George Bush amerikai elnök szerint az Egyesült Államok teljes katonai erejével harcolni és győzni fog, ha háború lesz Irak ellen. Az elnök szokásos évértékelő beszédében kijelentette, hogy az Egyesült Államok elszánta magát Irak lefegyverzésére. Bejelentette továbbá, hogy Colin Powell külügyminiszter február 5-én az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén bemutatja az iraki tömegpusztító fegyverek gyártását bizonyító információk egy részét.
Vágólapra másolva!

Az elnök a kongresszus két háza előtt kedd este elmondott beszédében azt üzente a Perzsa-öböl térségében állomásozó amerikai erőknek: sokan gyülekeztek a térségben, és sorsdöntő órák előtt állhattok. Azokban az órákban ügyünk sikere tőletek függ majd. Az elnök kijelentette, hogy elszánta magát Irak lefegyverzésére az ENSZ támogatása nélkül is. Konzultálni fogunk, de ne legyen félreértés: ha Szaddám Huszein nem szerel le teljesen, népünk biztonsága és a világbéke érdekében egy koalíciót vezetve fogjuk őt leszerelni - fogalmazott.

Az elnök felkérte a Biztonsági Tanácsot, hogy február 5-én üljön össze és hallgassa meg Colin Powell külügyminiszter tájékoztatóját, aki hírszerzési és egyéb információkat mutat be Irak fegyvergyártási programjairól. Szaddám Huszein nem szerel le, hanem csal - jelentette ki Bush. Az elnök egyebek között elmondta, hogy az ENSZ ellenőreinek a megtévesztésére iraki hírszerző tisztek tudósoknak tüntetik fel magukat.

Az elnök kijelentette, hogy Szaddám Huszeinnek három hónapja az ENSZ Biztonsági Tanácsa utolsó esélyt adott a leszerelésre, ő azonban semmibe vette a világszervezetet és a nemzetközi közvéleményt. Tizenkét évvel ezelőtt Szaddám Huszein egy olyan háborúban, amelyet ő kezdett és elvesztett, hogy mentse magát, beleegyezett valamennyi tömegpusztító fegyverének felszámolásába. Az utóbbi 12 évben módszeresen megsértette ezt a megállapodást - mondta Bush.

Bush elmondta, hogy a hírszerzési források, valamint elfogott terroristák vallomásának tanúsága szerint Szaddám Huszein terroristákat támogat és oltalmaz, köztük az al-Kaida terrorhálózat tagjait. Az iraki néphez címezve szavait az elnök kijelentette, hogy az ellenség nem körbeveszi, hanem uralja a országot, s Szaddám Huszeinnek és rezsimjének az eltávolítása a hatalomból a felszabadulás napja lesz.

Az elnök bírálta azokat a politikusokat, akik azt mondják, "addig ne cselekedjünk, amíg nincs közvetlen fenyegetés. Mióta jelentik be a terroristák és zsarnokok szándékaikat, figyelmeztetnek minket udvariasan, mielőtt lecsapnának?" - kérdezte Bush.

Bush szerint a terrorizmus elleni harcban azok a rezsimek jelentik a legnagyobb veszélyt Amerikára és a világra, amelyek tömegpusztító fegyvereket birtokolnak, vagy azok beszerzésére törekednek. Ezek a rezsimek nukleáris, vegyi vagy biológiai fegyvereket zsarolásra használhatják, illetve terrorista szövetségeseik kezére játszhatják, amelyek a legkisebb habozás nélkül használnák őket.

Bush elnök kitért a nukleáris programot folytató Észak-Korea ügyére is, amelyre diplomáciai megoldást keres. Az elnök szerint a különféle fenyegetés különféle stratégiát tesz szükségessé.

Bush azt is bejelentette, hogy központot létesítenek valamennyi külföldi és hazai terrorista veszélyről szóló információ elemzésére. A Terrorista Veszély Integrációs Központját (TTIC) a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA), a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI), a belbiztonsági minisztérium és a Pentagon hozza létre.

Az amerikai elnök beszélt az Egyesült Államok problémáiról is. Úgy vélte, hogy a recesszió, a terrortámadások, a vállalati botrányok és a részvénypiac visszaesése után a gazdaság állapota ismét javulóban van, de a növekedés még nem elég gyors. Kijelentette, hogy gazdasági terve, az osztalékadó eltörlése, az adócsökkentés felgyorsítása lendületet adhat a gazdaságnak. Kiállt a levegőszennyezés 70 százalékos csökkentését célzó terve mellett is. Az elnök tíz év alatt összesen 400 milliárd dolláros többletkiadást jelentett be a nyugdíjasok egészségbiztosítási rendszerének reformjára. A következő öt évre 15 milliárd dollárnyi pluszpénzt helyezett kilátásba az AIDS elleni küzdelemre, ennek fő célpontja Afrika.