Nincs közeledés Blair és Chirac között

Vágólapra másolva!
A francia elnök bejelentése szerint Irak ügyének megítélésében Párizs és London nézetei nem közeledtek egymáshoz, Párizs a megfelelő időpontban és a körülmények függvényében fog dönteni arról, él-e vétójogával a Biztonsági Tanácsban.
Vágólapra másolva!

Jacques Chirac elnök az észak-franciaországi Le Touquet üdülőhelyen kedden Tony Blair brit kormányfővel közösen tartott sajtóértekezletén elismerte, hogy eszmecseréjük után a két ország továbbra is eltérően közelíti meg az iraki válság megoldásának problémáját.

A 25. francia-brit csúcsértekezlet házigazdája leszögezte, hogy az ENSZ fegyverzetellenőreinek folytatniuk kell munkájukat Irakban. Megismételte korábban többször hangoztatott véleményét, miszerint a háború minden esetben a legrosszabb választás.

Franciaország úgy véli - jelentette ki Chirac -, hogy még számos lehetőség kínálkozik Irak békés eszközökkel történő lefegyverzésére.

A Bagdad elleni katonai invázió szentesítését szolgáló esetleges második BT-határozat kapcsán, amelyhez Blair szerette volna megszerezni Párizs hozzájárulását, a francia elnök mindössze annyit közölt, hogy országa az adott időben a megfelelő időben és a körülmények függvényében fog döntést hozni a vétó kérdésében.

Chirac mindezek dacára kiemelte, hogy Franciaország és Nagy-Britannia két lényeges kérdésben közös meggyőződést vall: mindketten egyetértenek abban, hogy el kell érni Irak lefegyverzését, s abban is, hogy ezt a folyamatot az ENSZ Biztonsági Tanácsának kell vezényelni.

A délelőtti eszmecseréről kiadott közös nyilatkozatban a felek együttes célkitűzésként fogalmazták meg azt az igényt, hogy az Európai Unió bármikor hozzáférhető saját repülőgép-hordozóval rendelkezzék. Hangsúlyozták, hogy növelni kívánják haditengerészeti légierőik együttműködési képességét, amit a fegyveres erők távoli bevethetőségének kulcselemeként értékeltek. Kiemelték, hogy együttműködésük az Európai Unió biztonságának és védelmi képességének megszilárdítását célozza.

A közlemény egyébként nem tesz említést arról a londoni sajtóban megszellőztetett értesülésről, hogy a Párizs-London páros haditengerészeti együttműködéséhez Spanyolország és Olaszország is csatlakozna, amelyek rendelkeznek egy-egy repülőgép-hordozóval. A francia flotta büszkesége, a 60 ezer tonnás Charles-de-Gaulle Európa egyetlen nukleáris meghajtású anyahajója, a brit haditengerészetnek pedig három repülőgép-hordozója van.

A francia elnök köszönetét fejezte ki vendégének a brit kormány múlt heti döntéséért, amely a királyi hadiflotta újabb két anyahajójának megépítésére kérte fel a francia Thales hadielektronikai céget is, a BAE Systems brit konzorcium alvállalkozójaként. Chirac viszonzásképpen jelezte: Párizs fontolóra veszi, hogy brit közreműködéssel építse meg a tervezett második francia repülőgép-hordozót.