Kiemelkedő a magyarok bizalma az EU iránt

Vágólapra másolva!
Saját gazdasági helyzetének javulását várja a magyarok többsége a csatlakozástól, Magyarországon a legnagyobb az EU iránti bizalom a tíz tagjelölt ország közül - jelenltette a GfK Hungária piackutató cég. A közlemény szerint különösen szembetűnő a különbség Csehországhoz és Szlovákiához képest, ahol enyhe többséget képviselnek az unióhoz negatívan viszonyulók.
Vágólapra másolva!

A magyar felnőtt lakosság eléggé egységes a csatlakozás általánosan pozitív megítélésében - áll a GfK Hungária Piackutató Intézet felméréséről kiadott közleményben. Az országon belüli eltérések jól kimutathatók például az iskolázottság alapján. A magasabb végzettségűek általában optimistábban várják a csatlakozást.

A GfK 11 közép- és kelet-európai országban végzi évente ezt a felmérést, és megállapítható, hogy Magyarországon 2001 tavasza óta folyamatosan nő a bizalom az Európai Unió iránt. A ország lakóinak átlagosan 132-es a bizalomindexe a maximális 200-ból. A csatlakozás melletti eltökéltség ennél alacsonyabb, mindössze 117 pont. A negatív azonban csak a 100 alatti érték lenne, tehát többségben vannak a csatlakozáspártiak.

A tagjelöltek között Cipruson a legnépszerűbb az EU, a várhatóan később csatlkakozók között nagyon magas a támogatók aránya Törökországban és Romániában. A csalakozás hívei kisebbségben vannak Szlovéniában, Észtországban, Szlovákiában, Csehországban, Lettországban és Horvátországban. A csehek és a szlovákok ráadásul nem sok gazdasági hasznot remélnek a belépéstől, viszont Magyarországon a fellendülésbe vetett hitet jelzi a 145 pontos gazdasági bizalmi index.

A nemek közötti különbség nem jellemző, elsősorban a társadalmi helyzet és a kor mutat eltérést. A diplomások, vállalkozók jobban várják a belépést, mint a szakmunkások és munkanélküliek. A fiatalok is bizakodóbbak az idősebbeknél.