Chirac-kal tárgyalt, Blairrel telefonált Medgyessy Irakról

Vágólapra másolva!
Medgyessy Péter miniszterelnök péntek délelőtt tárgyalt Jacques Chirac francia államfővel. Medgyessy közölte: ez a megbeszélése - csakúgy, mint az elmúlt időszakban az Egyesült Államok elnökével, a NATO vezetőivel és másokkal folytatott eszmecseréi - azt a célt szolgálták, hogy az iraki válság körülményei közepette garantálják Magyarország biztonságát és békéjét. A kormányfő délután Tony Blair brit miniszterelnökkel is beszélt a kompromisszumnak szánt brit BT-javaslatról.
Vágólapra másolva!

Medgyessy Péter magyar kormányfő és Jacques Chirac elnök az Élysée-palotában több mint egy órán át tárgyalt egymással. Mint arról Medgyessy Péter beszámolt, egyetértettek abban, hogy az iraki krízist meg kell próbálni, ha lehetséges, az első helyen békésen megoldani, abból kiindulva, hogy Szaddám Huszeinnek le kell szerelnie tömegpusztító fegyvereit.

A miniszterelnök közölte: a magyar álláspont teljesen egybeesik a franciával abban, hogy ha mód van rá, ezt a célt békés eszközökkel kell elérni. A magyar álláspont szerint azonban egy ponton túl - és ebben nem egészen azonos a két fél megközelítése - tovább nem tűrhető, hogy Irak semmibe vegye az ENSZ-határozatokat, így legvégső soron nem lehet kizárni a katonai erő alkalmazását sem. Hozzátette azonban, hogy itt még nem tartunk. Sok függ a Biztonsági Tanács állásfoglalásától.

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a francia vétó témájáról nem volt szó. Ugyancsak kérdésre felelve a miniszterelnök korainak ítélte annak megválaszolását, milyen magatartást választana Magyarország abban az esetben, ha a Biztonsági Tanács határozatának hiányában az Egyesült Államok egyoldalú katonai lépésre szánná el magát. "Ez a téma ma még nem időszerű" - mondta Medgyessy.

"Tudomásunk szerint Tony Blair brit kormányfő kompromisszumos megoldáson dolgozik, és bízunk abban, hogy ez elősegítheti a rendezést" - jelentette ki, utalva arra, hogy a Biztonsági Tanácsban ezen a napon kerül napirendre az iraki ENSZ-ellenőrök beszámolója, ami sorsdöntő lehet a válság kimenetele szempontjából.

EU: az iraki háború árthat a bővítésnek/nagyvilag/20030307euaz.html

A "nyolcak" levele a megbeszélésen érdemben nem került szóba, de érintették a témát - mondta Medgyessy. A magyar kormányfő az első kelet-európai vezető, akit a francia államfő indulatos brüsszeli kijelentése óta Párizsban fogad. A francia elnök az amerikai álláspontot támogató levél kapcsán az unió egységének megbontásával vádolta a transzatlanti és európai szolidaritást egyaránt vállaló kelet-európai NATO-tagállamokat, az unió leendő tagjait. "A témával összefüggésben a francia elnök arról biztosított, hogy Franciaország, a francia nemzetgyűlés támogatni fogja az uniós bővítést, a francia elnök ebben egyértelműen elkötelezett" - mondta Medgyessy.

Az uniós kérdésekkel összefüggésben megállapították: mindkét részről szükségesnek tartják, hogy a szervezet közös biztonságpolitikát és külpolitikát alakítson ki. "Az iraki ügy is arra hívja fel a figyelmet, hogy ha létezne egy erős, jól működő közös kül- és biztonságpolitika, ez könnyebben biztosítaná az Európai Unió egységét. Nagyon fontos az euroatlanti gondolkodás és nagyon fontos az Európai Unió egysége" - állapította meg a miniszterelnök.

Az európai konventben folyó tárgyalásokkal kapcsolatban közölte: "Fontosnak tartjuk, hogy az olyan méretű országok, mint Magyarország is, megtalálják a maguk érdekérvényesítő képességét." A francia és a magyar fél azonos álláspontja szerint egy megfelelően erős bizottság és egy hosszabb távon működő elnökség szükséges ahhoz, hogy az unió jól működjön.

Tony Blair brit miniszterelnök péntek délután felhívta a párizsi látogatáson lévő Medgyessy Péter magyar kormányfőt, és konzultáltak a Biztonsági Tanács Irakról délután kezdődő ülése elé terjesztendő, kompromisszumosnak szánt brit javaslatról. Gál J. Zoltán kormányszóvivő elmondta: Medgyessy a következetesen hangoztatott magyar álláspontnak megfelelően elmondta brit partnerének, hogy ha lesz ilyen BT-határozat, a brit javaslatnak megfelelően, akkor Magyarország fontosnak tartja, hogy az bírja a Biztonsági Tanács testületének és az egész nemzetközi közösségnek a támogatását.