Megszállt területet visz Ciprus az EU-ba

Vágólapra másolva!
Ha Ciprus megosztottságának problémája a jövő év májusáig sem rendeződik, akkor jogilag az a helyzet áll elő, hogy az EU területének egy része egy külső hatalom katonai megszállása alatt lesz - ismerték el kedden uniós illetékesek.
Vágólapra másolva!

Hivatalos reagálásában az Európai Bizottság sajnálattal nyugtázta, hogy eredménytelenül végződtek a szigetország újraegyesítéséről Hágában folytatott tárgyalások. Egyúttal megerősítette, hogy a bővítési folyamat ennek ellenére az eredeti menetrend szerint halad tovább. Az érintettek már korábban megtették az ehhez szükséges összes jogi lépést.

Ciprus március 10-ig kapott időt az újraegyesülésre/nagyvilag/20030228ciprus.htmlCiprus/nagyvilag/20030115ciprus.htmlOrszágismertető az EU-tagjelölt államról

Ennek megfelelően április 16-án Athénban kilenc másik országgal együtt Ciprus is alá fogja írni az EU-csatlakozási szerződést. Ezt jelenlegi megosztott állapotában teszi ugyan, de ez a körülmény nem akadálya annak, hogy ha később mégis létrejön a megállapodás az újraegyesítésről, a szerződést az új helyzethez igazítsák - állapította meg a bővítési biztos szóvivője.

Némileg más a helyzet az EU-tagjelölt Törökországgal, amely 1974 óta katonai megszállás alatt tartja a szigetország északi harmadát, és a világon egyetlenként ismeri el az ott létrehozott Észak-ciprusi Török Köztársaságot. A szóvivő emlékeztetett Günter Verheugen néhány napja Londonban tett nyilatkozatára, amely szerint ha ez a helyzet tartósan fennmarad, "nagyon nehezen lehetne elképzelni", hogyan kezdhetne az unió csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal.

Ankara évek óta sürgeti a tizenötöket, hogy tűzzék ki végre a vele tartandó csatlakozási tárgyalások időpontját. Az unió hosszas huzavona után, a tavaly decemberi koppenhágai csúcson helyezte kilátásba, hogy 2004 decemberében ismét értékeli Törökország felkészültségét, és ha azt megfelelőnek találja, "haladéktalanul" megkezdi vele a tárgyalásokat.

Ha azonban Ciprus megosztottságának problémája nem rendeződik, ez azt is jelentené, hogy Törökország mint tagjelölt nem ismeri el az EU egyik tagállamát; ilyen körülmények között pedig Brüsszelben nehezen tartják elképzelhetőnek a csatlakozási tárgyalások megkezdését.

A közvetlen jövőt illetően mindenesetre a nemzetközi jogi helyzet már tisztázódott. E szerint formailag a csatlakozást az EU a szigetország egészére nézve értelmezi, mivel az Észak-ciprusi Török Köztársaságot nem ismeri el. Másrészt már a Ciprussal folytatott tárgyalásokon megállapodás jött létre arról, hogy ha marad a megosztottság, akkor az uniós jog alkalmazását az ország törökök lakta és török megszállás alatt lévő északi harmadában felfüggesztik.