Nincs megegyezés Irakról

Vágólapra másolva!
Az USA továbbra is ragaszkodik a március 17-i határidőhöz Irak leszerelése ügyében, míg több ország 30-45 nap haladékot adna Szaddámnak.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államok nem hajlandó az iraki kormánynak még egy további hónap időt engedélyezni tömegpusztító fegyverei elpusztítására. Ari Fleischer, a Fehér Ház szóvivője szerint, habár létezik egy olyan ajánlat, hogy egy hónappal meghosszabbítanák Bagdad március 17-i leszerelési határdejét, ám Bush elnök így sem lát rá esélyt, hogy Szaddám addig teljesíteni tudná az ENSZ 1441-es határozatát. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) hat tagja, amely még nem döntött, támogatja-e az amerikai elnök által kijelölt cselekedési tervet, egy 30-tól 45 napig terjedő ultimátumot fontolgat.

Ari Fleischer szerint az ENSZ BT-nek még a héten döntenie kell az Irak ellen indítandó megtorlásról, vagyis inkább csak annak időpontjáról. A szóvivő Bush elnök szavait tolmácsolva elérkezettnek látja az időt, hogy a BT tagjai színt valljanak.

A terror perceihttp://www.fokuszonline.hu/cgi-bin/htmlos.cgi/152.15.9094024573810200707Érczy Zsolt könyve a Fókusz Online kínálatában

Martin Belinga-Eboutou, kameruni ENSZ nagykövet szerint már dolgoznak egy határozat megszövegezésén, amelyben a hat határozatlan ország további időt szeretne adni Iraknak. Kamerun 45, Pakisztán, Angola, Guinea, Chile és Mexikó 30 napos hosszabbításban gondolkodik. Ezzel ellentétben Nagy-Britannia, Spanyolország és az Egyesült Államok kitart egy március 17-ig tartó ultimátum mellett.

A kilátásba helyezett orosz-francia vétó hatására a BT elhalasztotta a mára tervezett szavazást. Az el nem kötelezett országok kérésére az ENSZ ma nyílt ülést tart, amelyen mindegyik ENSZ-tag kifejtheti véleményét.

Kofi Annan ENSZ-főtitkár felszólította a tagországokat, hogy hozzanak egységes határozatot Irak ügyében. Annan óvatosan, tekintettel a francia-orosz lehetséges vétóra, azt is elmondta, hogy nem jelenti az ENSZ végét, ha nem születik egységes eredmény.