EU: Ausztria Magyarországot favorizálja

Vágólapra másolva!
Az osztrák lakosság az Európai Unió összes tagjelölt országa közül Magyarország felvételét támogatja a legnagyobb többséggel; Ausztriában remélik, hogy a magyarok élni fognak az előttük álló lehetőségekkel. Erről az Ausztria európai uniós tapasztalatait összegző és Magyarország integrációjának hatásait elemző konferencia osztrák előadói beszéltek pénteken Szekszárdon.
Vágólapra másolva!

Ludwig Rader, a Stájer Tartományi Hivatal Európa Ügyosztályának vezetője elmondta: a legújabb felmérések szerint az osztrákok kétharmada örül annak, hogy Magyarország 2004-ben tagja lesz a szövetségnek.

- A pozitív fogadtatás abból is adódik, hogy a bővítéssel Ausztria már nem az unió peremén, hanem a közepén foglalhat helyet, továbbá végképp eltűnnek annak a megosztottságnak a maradványai, amelyek a második világháborút követő mintegy fél évszázadban jellemezték a kontinenst - tette hozzá.

Ludwig Rader szavai szerint bár az unió támogatottsága jelenleg nagyobb a magyarok, mint amilyen a csatlakozást megelőzően az osztrákok körében volt, a két nép hasonló aggályokat vetett, vet fel az integrációval kapcsolatban.

Az osztrák szakember, tapasztalataira hivatkozva példaként hozta fel: a kultúra ápolása és a hagyományőrzés nemhogy alábbhagyott, inkább aktívabbá vált a csatlakozók körében, a nagy szövetségben ugyanis egyre többen éreznek késztetést az értékek felkutatására.

- Magyarország összességében nyertese lesz a bővítésnek, de senkinek sem szabad azt hinnie, hogy az unió egy pénznyerő automata, amely csak arra van, hogy kivegyünk belőle. Az eredményekért, a jólétért mindenkinek meg kell dolgoznia - húzta alá.

Ludwig Rader rámutatott: a strukturális alapok megfelelő felhasználásával, a területi egyenlőtlenségek megteremtésével megvalósítható az Európai Unió legfontosabb célja, a gazdasági fejlődés és az állandó béke biztosítása.

Martin Pammer, az Osztrák Köztársaság követe arról szólt, hogy Magyarországnak már az osztrák-magyar határ eltörléséből is jelentős gazdasági előnye származhat, mivel további, tőkeerős befektetők érkezésére számíthat, amelyek újabb munkahelyeket teremtenek.

Beszámolt arról, hogy a csatlakozás érzékenyen érintheti azonban a közigazgatást, ahol az unió jelentős "karcsúsító" intézkedéseket kíván bevezetni. A jelentős létszámú apparátusokat fenntartó Ausztriában például nagy vita folyik arról, miként hajtsák végre a közigazgatás reformját.

Kitért arra, hogy a gazdaságban nem elsősorban a kisebb cégek, hanem azok a vállalkozások kerülnek majd nehéz helyzetbe, amelyek lassan reagálnak a piac változásaira.

Johann Klug, a Stájer Tartományi Hivatal Agrárjog és Vidékfejlesztési Ügyosztályának szakmérnöke ehhez hozzáfűzte: a termékeny magyar mezőgazdaság hosszú távon jól jár az integrációval, a követelményeket a tőkeszegény, kevésbé hatékony vállalkozásokat működtető sertés- és marhatenyésztők viszont nem tudják teljesíteni.