Irak miatt távozott a kabinetből a brit exkülügyminiszter

Vágólapra másolva!
Bejelentette a kabinetből való távozását Robin Cook brit exkülügyminiszter, aki nem értett egyet azzal, hogy ENSZ-határozat nélkül támadják meg Irakot. A kormányzó Munkáspárt frakciójának mintegy harmada lázadást fontolgat a keddi iraki beavatkozásról szóló vitanapon.
Vágólapra másolva!
Ha robbantanak, húzd be a féket! - amerikai jó tanácsok/nagyvilag/20030317harobbantanak.html

Az előzetes várakozásoknak megfelelően hétfőn bejelentette távozását a kabinetből Robin Cook volt brit külügyminiszter, aki hétfőig az alsóházi kormánypárti frakció vezetőjéhez hasonló tisztséget (Leader of the House) töltötte be. Cook, aki az 1997-ben hatalomra került előző munkáspárti brit kormány külügyminisztere volt - és a sajátos brit politikai berendezkedés alapján eddigi posztján is kabinettag volt hétfői távozásáig -, már korábban jelezte, hogy nem tudja támogatni a jelenlegi kormány álláspontját, amely szerint nem szükséges új ENSZ-határozat az Irak elleni katonai fellépés jogi megalapozásához.

Robin Cook messze nem az egyetlen a kormányzó brit Munkáspártban, aki ellenzi az új biztonsági tanácsi határozat nélküli háborút. A Labour 411 fős alsóházi frakciójának állítólag több mint a harmada kormányellenes lázadást fontolgat az iraki beavatkozásról tervezett keddi parlamenti vitanapon. Egy hónapja már fellázadt 122 munkáspárti képviselő a kormány Irak ügyében beterjesztett akkori állásfoglalása ellen, és az iraki háború megalapozottságának hiányát kimondó saját határozatukra szavaztak.

Az új határozati javaslatot követelők érveivel szemben a brit főügyész éppen hétfőn olyan jogi szakvéleményt adott a brit kormánynak, hogy az eddigi ENSZ-határozatok is megteremtik a jogalapot a fegyveres beavatkozáshoz Irakban, mert ezek alapján ismét érvénybe lépett a katonai akciót lehetővé tévő, még az első Öböl-háború előtt megteremtett eredeti felhatalmazás.