Már a harmadik brit kormánypolitikus mondott le

Vágólapra másolva!
Kedden újabb kormánytag mondott le Nagy-Britanniában az új ENSZ-határozat nélküli háború ellen tiltakozva; fél napon belül ez volt a harmadik ilyen bejelentés a brit kormányon belül. Kedd délben John Denham, a belügyminisztérium államtitkára - rangban a második embere - közölte, hogy távozik. Denham ugyanazzal érvelt, mint előtte a két másik távozó kormány-, illetve kabinettag: nyilatkozata szerint nem tudja támogatni Nagy-Britannia részvételét az ENSZ-felhatalmazás nélküli háborúban Irak ellen.
Vágólapra másolva!
Újabb brit kormánytag távozott Irak miatt/nagyvilag/20030318ujabb.htmlCsütörtök hajnalban jár le az ultimátum/nagyvilag/20030318csutortok.html

Denham előtt nem sokkal az egészségügyi minisztérium államtitkára jelentette be a londoni rádióban, hogy távozik a kormányból. Lord Hunt of Kings Heath közölte: nem tudja elfogadni az Irak elleni, most már biztosnak látszó háborút új biztonsági tanácsi határozat nélkül. Előzőleg a brit kabinet egyik tagja, Robin Cook volt külügyminiszter, az alsóház többségi kormánypárti frakciójának vezére jelentette be távozását a kormányból, ugyanezen okból. Cook lemondása sokkal nagyobb károkat okozhat Tony Blair miniszterelnöknek és kormányának, mint Lord Hunté és Denhamé együtt, mivel a veterán baloldali politikusnak rendkívüli befolyása van a pártban és a frakcióban.

Robin Cook, aki hétfő éjjel megsemmisítő kritikát mondott a jelenlegi munkáspárti kormány iraki politikájáról, kedden azt mondta: a brit parlament alsóházát gyakran éri az a vád, hogy már nem foglal el központi helyet a brit politika alakításában. - A kedd éjjel kezdődő szavazási procedúra alkalmat teremt ennek cáfolatára, ha a ház "a sarkára áll, és nem engedi a brit hadsereget egy olyan háborúba, amelyet sem Nagy-Britannia fő szövetségesei, sem lakosságának többsége nem támogat" - mondta.

Az alsóház 411 fős munkáspárti frakciója egy hónapja már fellázadt a kormány ellen, amikor a kabinet Irakról szóló elvi indítványával szemben 122 képviselő saját háborúellenes indítványt terjesztett be és szavazott meg. Ez volt a modern brit politikatörténet eddigi legnagyobb kormánypárti lázadása az alsóházban, és a kedd éjjelre, szerda hajnalra várt, most már "éles" szavazáson, amelyen a hadsereg háborúba küldéséről kell voksolni, egyes várakozások szerint még nagyobb zendülés várható a Labour padsoraiban, különösen Robin Cook lemondása és nyilatkozatai után.

A parlamenti matematika szerint 165 kormánypárti képviselőnek kell a kormány ellen szavaznia ahhoz, hogy a kabinet a háborút támogató konzervatív ellenzék voksaira szoruljon, ami önmagában is erősen kikezdené a kormány státusát. Ha legalább 245 munkáspárti törvényhozó nemmel szavaz, a kormányindítvány - és ezzel valószínűleg a kormány is - megbukik, mert ebben az esetben már a tory voksok sem lennének elegendőek a többséghez.

Kedden a kormány több vezetője, köztük Jack Straw külügyminiszter és John Prescott miniszterelnök-helyettes telefonos kampányba kezdett, egyenként győzködve a munkáspárti képviselőket az "igen" voksért. Tony Blair kormányfő a frakció egészével találkozott személyesen, zárt magánmegbeszélésen a parlamentben a vita délutáni kezdete előtt.