Kampány a lányok oktatásának támogatására

Vágólapra másolva!
Gyerünk, lányok! címmel aláírás-gyűjtési kampányt indít az UNICEF a lányok oktatásának támogatására, a világ különböző részein tapasztalható hátrányos megkülönböztetésük megszüntetésére. Az ENSZ-közgyűlés tavaly májusi, a gyermekek helyzetéről tartott rendkívüli ülésszakán felszólították a kormányokat, hogy 2015-ig szüntessék meg az oktatás terén a lányok hátrányos megkülönböztetését.
Vágólapra másolva!
UNICEFhttp://www.unicef.hu

A világon számon tartott 850 millió analfabéta kétharmada nő, az iskolából kimaradó 120 millió gyermeknek pedig 60 százaléka lány. A két legrosszabb helyzetű térség Fekete-Afrika és Dél-Ázsia. Sokszor a tradíciók miatt nem engedik el a szülők a lányokat az iskolába, de van, hogy szükség van rájuk a háztartásban vagy féltik testi épségüket, egészségüket a fiúk által dominált oktatási intézményekben. Ha a lányok elkezdik is az iskolát, sokan néhány osztály után kimaradnak, vagy azért mert férjhez mennek, illetve teherbe esnek, vagy azért, mert a szülő úgy látja, az iskolában nem az életben való boldoguláshoz szükséges ismereteket kapják.

Magyarországon gyakorlatilag 100 százalékos a beiskolázás, azonban olyan aggasztó hírek jutnak el a szervezethez, amelyek a kimaradások számának növekedésére utalnak - mondta Kecskeméti Edit, az UNICEF Magyar Bizottságának igazgatója közölte: Magyarországon nincsen különbség a fiúk és lányok oktatáshoz jutásában, maximum arról számolnak be esetenként, főleg kistelepülési iskolában tanító pedagógusok, hogy nagyobb háztartási munkák idején otthon tartják a szülők a lányokat.

Jánosi György gyermek-, ifjúsági és sportminiszter hozzáfűzte: bár az oktatás nem tartozik ezek közé, számos olyan terület van még ma Magyarországon, ahol nem valósul meg a fiúk és lányok esélyegyenlősége, és ezek közé tartozik a sport is. Utalt arra: ezért is tartja szerencsésnek, hogy az UNICEF Gyerünk, lányok! kampánya elsősorban a Fox Kids nemzetközi gyermek-labdarúgókupa keretein belül jelenik meg Magyarországon.Az aláírásokat elsősorban a gyermekfocikupa elődöntőin és országos döntőjén, illetve az interneten fogják gyűjteni.