Békülékeny vezetők és dühös tömegek a Közel-Keleten

Vágólapra másolva!
Kölcsönös ígérgetéssel készül a jövő heti amerikai-izraeli-palesztin találkozóra Ariel Saron izraeli és Mahmúd Abbász palesztin miniszterelnök. Saron azt ígéri, hogy az izraeli csapatok kivonulnak Gázából, szabadon engednek több palesztin foglyot, Abbász pedig állítja, jövő hétre megfékezi a szélsőséges palesztinokat. A békülékeny hangvétel és az ígéretek ellenére egyelőre újabb összecsapások voltak Izraelben és a palesztin területeken. A politikai gesztusok után most a fő kérdés az: lehet-e kölcsönös engedményeket kívánó megállapodást kötni a Közel-Keleten Jasszer Arafat nélkül, az izraeli konzervatívok és a palesztin szélsőségesek háta mögött.
Vágólapra másolva!

Visszafogott ígérgetés jellemezte Ariel Saron izraeli és Mahmúd Abbász palesztin miniszterelnök csütörtöki találkozóját. Saron és Abbász az útiterv néven ismertté vált új amerikai béketervről egyeztetett. Megbeszélésükön azonban kevés konkrétum hangzott el.

Megegyeztek, hogy hatékony eszközökkel lépnek fel a közel-keleti erőszak ellen, hogy megállítsák az öldöklést a jövő heti, George W. Bush amerikai elnökkel folytatandó háromoldalú tárgyalások idejére. Kijelentették továbbá, hogy a megbeszélések biztatóan alakultak. Saron és Abbász is kijelentette: nagy várakozással tekintenek a jövő heti háromoldalú megbeszélés elé. A palesztin miniszterelnök egyenesen kijelentette: most esély van a megegyezésre.

Saron és Abbász ugyanakkor óvatosan jelezték, hogy szemmel tartják egymást. Bár Abbász bíztatónak nevezte a megbeszélést, gyorsan jelezte: a palesztinok szerint Izraelnek túl hosszú a kívánságlistája. Saron pedig figyelmeztetett, hogy a tárgyalások sikeréhez elengedhetetlen a szélsőséges palesztin szervezetek terrorakcióinak leállítása. Saron kijelentette: Izrael azt várja, hogy a palesztin hatóság jó szándéka jeléül kezdje meg a szélsőséges csoportok leszerelését, gyűjtse be illegálisan tartott fegyvereiket és tartóztassa le a legismertebb terroristákat.

Saron engedne

Mindenesetre egyelőre Izrael tűnik engedékenyebbnek az új közel-keleti békefolyamattal kapcsolatban. Bár Saron csütörtökön egy harcias nyilatkozatában kijelentette: Izrael soha nem adja Jeruzsálemet, az izraeli vezetés tett több olyan gesztust, melynek értéke vitathatatlan. Az izraeli kormány ha csak elenyésző többséggel is, de elfogadta az útitervet. Ariel Saron pedig elképzelhetőnek nevezte, hogy Izrael kivonja csapatait Gázából, ha a tárgyalások jól haladnak. Felvetette, hogy egyes biztonsági feladatok ellátását átengedik a palesztin hatóságnak. Könnyítéseket ígért a palesztinoknak az izraeli munkavállalásban, és az izraeli határ átlépésében. Pénteken pedig több mint száz bebörtönzött palesztint szabadon engedtek az izraeli hatóságok.

Sőt, Saron egy még szokatlanabb gesztust is tett a palesztinoknak. Egyik hét eleji nyilatkozatában ugyanis megszállóknak nevezte a palesztin területeken állomásozó izraeli csapatokat, amire korábban nem volt példa. Kijelentette: megszállás alatt tartani 3,5 millió palesztint a legrosszabb megoldás Izrael, a palesztinok és az izraeli gazdaság számára is.