Érdektelenség miatt érvénytelen az olasz népszavazás

Vágólapra másolva!
A csekély részvétel miatt érvénytelen az a népszavazás, amelyet Olaszországban tartottak a munkaviszony megszüntetését, illetve a villanyvezetékek magánterületen való áthaladását szabályozó törvényekkel kapcsolatban - a szavazásra jogosultaknak alig több mint huszonhárom százaléka adta le voksát.
Vágólapra másolva!

Hétfőn délután zárták le az urnákat, miután vasárnap reggeltől több mint 47 millió állampolgárt vártak a szavazóhelyiségekbe. Két kérdésről kellett állást foglalniuk. Az egyik a munka törvénykönyvének 18. cikkét érinti. Ez mai formájában előírja: ha egy dolgozót elfogadható indok nélkül bocsátanak el, s e dolgozó munkaügyi pert nyer, az illetékes bíró kötelezheti a vállalatot az alkalmazott visszavételére. Ez a szabály azonban csak a tizenöt főnél többet foglalkoztató vállalatokra vonatkozik, az ennél kisebb cégeknél csak pénzbeli kártérítés jár a dolgozónak.

Ha érvényes lett volna a referendum, és az igen szavazatok kerültek volna többségbe, a kis termelőegységek dolgozóira is kiterjesztették volna a nagyobb védelmet biztosító szabályt. A jelenlegi törvény marad érvényben a másik kérdéssel kapcsolatosan is, vagyis a fölterületek és a telkek tulajdonosai az eddigi gyakorlatnak megfelelően továbbra is kötelesek lesznek engedélyezni, hogy birtokukon áthaladhassanak a villanyvezetékek.

A népszavazás érvénytelensége egyértelmű vereség a kezdeményezők, vagyis a Kommunista Újjáalapítás Pártja (PRC), a zöldek pártja, a CGIL baloldali szakszervezeti szövetség és a Socialismo 2000 elnevezésű (a Baloldali Demokraták - DS - legbaloldalibb szárnya) számára.

Gyakorlatilag a politikai paletta egésze szemben állt velük: nemcsak a kormányon lévő Szabadságjogok Háza (CDL) elnevezésű jobbközép pártszövetség, hanem a balközép ellenzéki erőket tömörítő Olajfa szövetség is az urnáktól való távolmaradásra szólította fel az olaszokat.

Ugyanezt az álláspontot képviselték a vállalkozói szféra érdekvédelmi szervezetei. Antonio D'Amato, az olasz nagyiparosok szövetségének (Confindustria) elnöke egy hétfői milánói sajtóértekezleten úgy fogalmazott: az olaszok több mint hetvenöt százaléka a vállalatoknak adott igazat. A Confindustria a 18. cikk eltörlését is régóta szorgalmazza.

A nagyobb baloldali erők azért ellenezték a népszavazást, mert azt vallják: ha egy érvényes referendumon az igen voksok kerültek volna többségbe, a kisvállalatok tömege került volna nehéz anyagi helyzetbe. Fausto Bertinotti, a PRC főtitkára elismerte vereségét, de hangsúlyozta, hogy ezután kisebb a valószínűsége a balközép ellenzékkel való választási szövetség kialakításának. A legutóbbi helyhatósági választásokon ugyanis a balközép viszonylag jól szerepelt, és akkor felvetődött, hogy a három év múlva esedékes parlamenti választásokon a PRC összefoghat a többi ellenzéki erővel.

Mivel a balközép legnagyobb pártja, a Baloldali Demokraták (DS) is a szavazás bojkottálására szólította fel a lakosságot, Bertinotti együttműködési készsége alaposan megcsappant.