Buteflika: Az ENSZ közvetítsen a Közel-Keleten

Vágólapra másolva!
A Közel-Keleten nem jöhet létre tartós béke ha nem veszik figyelembe a palesztin nép elidegeníthetetlen jogait, és Izrael nem vonul ki minden még megszállt szíriai és libanoni területről - hangsúlyozta kedden Bécsben Abdelaziz Buteflika algériai államfő.
Vágólapra másolva!

Buteflika, aki országa 1962-es függetlenné válása óta az első Bécsbe látogató államfő, a Hofburgban a tiszteletére rendezett banketten hangsúlyozottan politikai tartalmú pohárköszöntőt mondott, amelyben a palesztin állam létrehozása mellett követelte a megszállók kivonulását Irakból. A közel-keleti helyzettel kapcsolatban az Egyesült Államok, az Európai Unió, az ENSZ és Oroszország közös javaslatát "tökéletlen volta ellenére megfelelő keretnek" mondta egy megállapodáshoz, s úgy vélte, hogy a javaslat kidolgozóinak most minden tekintélyüket latba kell vetni, hogy elérjék az elfordulást az erőszaktól.

Irak kapcsán az algériai államfő reményének adott hangot, hogy az ország népe a sok éves nyomorúság és nélkülözés után túljut az embargó és a háború hatásain. Nyomatékosan hangsúlyoztak hogy az ENSZ-nek kell központi szerepet játszania az ország irányításában, lehetővé téve ezzel a szuverén újjáépítést. Nélkülözhetetlennek nevezte, hogy a külföldi erők kivonuljanak Irakból, s az ország népe átvegye az ellenőrzést a bevételi források, így a kőolaj felett.

Végül az algériai elnök a terror elleni átfogó, s az ENSZ keretében folytatandó harc mellett emelt szót, hangsúlyozva, hogy ennek előfeltétele a terrorizmus fogalmának pontos meghatározása, s e meghatározás nem korlátozhatja a népek idegen megszállás elleni, és jogos követeléseik érdekében folytatott harcát.

Az algériai államfő kedden Thomas Klestil elnök mellett találkozott Wolfgang Schüssel kancellárral is, akivel számos nemzetközi kérdésről tárgyalt, köztük a terrorizmus elleni harcról, valamint az Ausztria és Algéria, illetve az EU és a Földközi-tenger menti országok közötti együttműködésről.