Irán: beismerés a kanadai riporternő haláláról

Vágólapra másolva!
Mohszen Armin iráni törvényhozó vasárnap a teheráni parlamentben elismerte, hogy a kormányzat ügynökei bántalmazták Zahra Kazemi iráni származású kanadai riporternőt, aki letartóztatása után meghalt. A riporternőt egy börtön előtt vették őrizetbe, ahol riportot akart készíteni a tüntetések során letartóztatottak hozzátartozóival.
Vágólapra másolva!

A reformer Armin szemére vetette a keményvonalas Szaid Mortazavi teheráni ügyésznek, hogy az 54 éves québeci fotóriporter-újságírónő őrizetben tartására adott utasítást, holott az őt bántalmazó ügynököket kellett volna megbüntetnie. Mint a törvényhozó elmondta, Kazemi később közölte az őt kihallgató rendőrökkel, hogy fejbe ütötték. Armin "a nemzet függetlenségének és szabadságjogainak védelmében" követelte Mortazavinak, valamint híveinek menesztését és bíróság elé állítását a parlamenti ülésen, amelyet az iráni tévé élő adásban közvetített.

Kanada teheráni nagykövete útján hivatalosan kérte az iráni külügyminisztériumtól, hogy Kazemi holttestét küldjék haza Montrealba.

Az állami tévé ismertette a vizsgálóbizottság jelentését. Ez azonban annak megállapítására szorítkozik, hogy Kazemi halálát koponyatörés okozta, amely agyvérzéshez vezetett. A Mohammed Hatami elnök által elrendelt vizsgálatról szóló, a hírszerzési, a kulturális, a belügyi, az igazságügyi és a közegészségügyi miniszter által jegyzett jelentés nem tárja fel, hogy a koponyatörést a riporternő fejére mért ütés okozta-e, vagy Kazemi esés közben ütötte be a fejét. A vizsgálóbizottság keretében Maszud Pezeskian egészségügyi miniszter által létrehozott orvosi bizottság szerint a törésen kívül "nincs nyoma ütésnek vagy sérülésnek a fejen". A jelentés megállapítja, hogy a koponyatörés 36 órával Kazemi kórházba szállítása előtt történt. Az újságírónőt június 27-én éjfélkor szállították kórházba, és július 11-én halt meg - jegyezte meg az AFP.

Kazemit június 27-én vették őrizetbe az Evin börtön előtt, ahol fényképeket akart készíteni, valamint riportot csinálni a júniusi tüntetések letartóztatott résztvevőinek családtagjaival.