Elnöki ultimátum a Fülöp-szigeteki lázadóknak

Vágólapra másolva!
A Fülöp-szigeteki elnök ultimátumot intézett azokhoz a katonákhoz, akik elfoglaltak egy bevásárlóközpontot Manilában. Ha a fegyveresek közép-európai idő szerint délelőtt 11 óráig nem adják meg magukat, akkor a hatóságok megostromolják az épületet. A lázadókat egy tengerész hadnagy vezeti, aki azzal vádolja a kormányt, hogy fegyvereket ad el a muszlim és kommunista felkelőknek.
Vágólapra másolva!

Gloria Arroyo Fülöp-szigeteki elnöknő vasárnap ultimátumot intézett a zendülő katonákhoz, akik a manilai üzleti negyed egyik épületegyüttesében sáncolták el magukat. A lázadóknak délután öt óráig (közép-európai idő szerint délelőtt 11 óráig) meg kell adniuk magukat, különben ostrommal számolhatnak - jelentette ki Arroyo tévébeszédében.

A zendülők, akik hajnalban foglalták el a Makati városnegyedben lévő Ayala épületkomplexumot, többórás visszatartás után kiengedték a bennrekedt mintegy száz civilt, köztük számos külföldit. Ruth Pierce ausztrál nagykövetnő közölte, hogy nem voltak veszélyben.

Az Egyesült Államok elítélte a Fülöp-szigeteki kormány destabilizálására irányuló kísérletet. Washington Arroyo elnöknő mögött áll - erősítette meg az amerikai nagykövetség.

A lázadók vezetőjének tartott Antonio Trillanes tengerész hadnagy telefonon közölte az ABS-CBN tévével, hogy délután sajtóértekezletet tartanak, amelyen választ adnak az elnöknőnek. Trillanes úgy vélte, hogy országszerte kétezer katona támogathatja akciójukat, de ezt Angelo Reyes védelmi miniszter kétségbe vonta. Reyes kétszázra taksálta a zendülők összlétszámát.

A manilai kormány szerint a tőzsde közelében lévő Ayala komplexumot mintegy húsz tiszthelyettes és 40-50 közkatona szállta meg. A zendülők Arroyo és kormánya lemondását követelték. Korrupciót vetnek a kormány szemére, és azzal vádolják, hogy fegyvereket ad el a muszlim és kommunista felkelőknek.

A zendülők szerint a terrorizmus burkolt támogatásával a kormány ürügyet keres rendkívüli állapot hirdetésére, ami lehetővé tehetné, hogy Arroyo hatalmon maradhasson megbízatásának 2004-es lejárta után is.

Arroyo, akit Narciso Abaya vezérkari főnök teljes támogatásáról biztosított, szombaton puccsista összeesküvéssel vádolta meg katonák egy csoportját, és elrendelte a letartóztatásukat. Ezek közé tartozik Trillanes hadnagy és kilenc tiszttársa.

José Lina belügyminiszter az összeesküvésben való részvétellel vádolta meg Gregorio Honasan ellenzéki szenátort, aki több puccskísérletben volt ludas Corazón Aquino 1986-92 közötti elnöksége idején.

A volt ezredes az erős emberek közé tartozott Ferdinand Marcos húszéves diktatúrája idején, amelynek népfelkelés vetett véget, száműzve a diktátort és Aquino kezébe adva a hatalmat.