Ismeretlen betegség terjed az amerikai katonák között

Vágólapra másolva!
Az amerikai védelmi minisztérium vizsgálja, hogy mi okozta az elmúlt hónapokban megszaporodott és már halálos áldozatokat is követelő, súlyos tüdőgyulladásos megbetegedéseket az Irakban és a környező országokban szolgálatot teljesítő amerikai katonák körében. A rejtélyes tüdőgyulladásban eddig több mint százan betegedtek meg, és a betegek közül tizenöten lélegeztető gépre kényszerültek.
Vágólapra másolva!

Az amerikai védelmi minisztérium hétfői bejelentése szerint egy orvosokból és egészségügyi szakértőkből álló csoportot küldtek Irakba, ahol a legtöbb megbetegedés történt, míg egy másik orvosi csoport Németországba utazott, ahol a legsúlyosabb betegeket ápolják.

A Pentagon hétfő esti mérlege szerint a rejtélyes tüdőgyulladásban eddig több mint százan betegedtek meg, és a betegek közül tizenöten lélegeztető gépre kényszerültek. Közülük két katona belehalt a tüdőgyulladásba, míg tíz felépült, három másikat viszont továbbra is a lélegeztető berendezésen tartanak.

Az ismeretlen eredetű tüdőgyulladás okait egyelőre csak találgatják. Az bizonyos, hogy a betegség - mint az esetek többsége mutatta - rendkívül gyorsan, szinte órák alatt hatalmasodott el az érintett katonák szervezetén.

Az egészségügyi hatóságok eddig nem találtak olyan gyulladásos fertőzést kiváltó baktériumot, amely a megbetegedést okozhatta volna. Nem találtak bizonyítékot arra sem, hogy a betegségeket vegyi vagy biológiai fegyverek, a környezetben lévő mérgező anyagok vagy akár az atípusos tüdőgyulladás kórokozója váltotta volna ki.

Olyan katonák estek áldozatul a rejtélyes tüdőgyulladásnak, akik földrajzilag egymástól távol eső helyeken szolgáltak, így szinte kizárható, hogy a betegség emberről emberre terjed. A tüdőgyulladást az Irakban szolgáló amerikai katonák mellett elsősorban a Katarban, Kuvaitban és Üzbegisztánban szolgálatot teljesítő amerikaiak kapták meg. A megbetegedések március eleje és július vége között történtek.

Egyes vélemények szerint a betegséget a belélegzett homok okozhatja. Az orvosok, illetve a szakértők a talajt, a vizet és a levegőt egyaránt vizsgálják, egyelőre azonban sötétben tapogatóznak. Egyre többen javasolják, hogy az Egészségügyi Világszervezetet is vonják be a vizsgálatokba.