Charles Taylor elhagyta Libériát

Vágólapra másolva!
Nigériai kormánygépen távozott Libériából Charles Taylor. Távozása az első lépés az ország helyzetének rendezéséhez. Taylor, aki 1997 óta volt hatalmon, maga robbantotta ki az eddig 25 ezer halálos áldozatot követelő polgárháborút.
Vágólapra másolva!

A lemondott libériai elnök távozásával növekszik az esély arra, hogy befejeződjön a hosszú húzódó polgárháború az afrikai országban. Távozása előtt Taylor magát áldozati báránynak nevezte.

Charles Taylor ígéretéhez híven augusztus 11-én egy nigériai kormánygép fedélzetén távozott Libériából, miután átadta a hatalmat eddigi alelnökének Moses Blahnak, aki október 14-ig, a kiírt választásokig vezeti az országot. Taylor lemondása után a libériai partok közelében állomásozó három amerikai helikopterhordozó közelebb foglalt állást Monróvia partjainál, demonstrálva ezzel az USA katonai jelenlétét.

Taylor távozása előtt elmondta, hogy ő megtette kötelességét, és reméli, hogy a történelem pozitívan értékeli tetteit. A nemzetközi erőket arra biztatta, hogy most már szabadon segíthetnek az országnak. Egyben nem zárta ki visszatérése lehetőségét: "Visszatérek, ha Isten is úgy akarja" -nyilatkozta Taylor. A hatalomváltási ceremónián részt vett Thabo Mbeki, John Kufuor és Joachim Chissano, Dél-Afrika, Ghána és Mozambik elnöke.

Nigériai útjára a lemondott elnököt két lánya és a volt szóvivője kísérte el. Nigéria menedéket kínált fel Charles Taylornak, aki '97 óta volt hatalmon. Lemondása a békéhez vezető út első követelménye volt. Libériában '89 óta egyfolytában polgárháború dúlt, amelyet maga a lemondott Taylor robbantott ki. Az összecsapásokban az ország huszonötezer polgára halt meg.

Moses Blah, Libéria új elnöke október 14-ig, a kihirdetett elnökválasztásig lesz az ország élén -nyilatkozta John Kufuor ghánai elnök. Blah első beszédében felszólította a lázadókat, hogy együtt győzzék le a gyűlöletet és az erőszakot az országban. Előzőleg a lázadók legnagyobb csoportja bejelentette, hogy nem ismeri el Blah-t elnökként.