Elmarasztalták a brit védelmi minisztert

Vágólapra másolva!
Az előzetes kiszivárogtatásnak megfelelően elmarasztalta a védelmi minisztert a brit parlament hírszerzési és nemzetbiztonsági bizottsága, amely az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló hírszerzési adatok kormányzati kezelését vizsgálta. A csütörtökön közzétett jelentés azonban a kormány egészét felmenti a hírszerzési információk manipulálásának vádja alól.
Vágólapra másolva!

A nyár eleje óta készülő terjedelmes jelentés azt rója fel Geoff Hoon védelmi miniszternek, hogy bizottsági meghallgatása során nem tárta fel teljes egészében a tavaly szeptemberben közzétett hírszerzési dosszié tartalmával kapcsolatos aggályokat, amelyeket a hírszerzési szolgálatok szakértői fogalmaztak meg. A bizottsági jelentés szerint ez félrevezető magatartás volt.

A tavaly szeptemberben közzétett hírszerzési dossziék ügyében azután indult parlamenti vizsgálat Londonban, hogy a BBC rádió még májusban azt jelentette: forrása szerint az iraki fegyveres beavatkozás hazai támogatásának erősítésére szánt információs csomagot a kormány - személyesen Alastair Campbell, az azóta lemondott első számú sajtószóvivő - mesterségesen "izgalmasabbá tette". Ez utóbbi vád alól a hírszerzési és nemzetbiztonsági bizottság felmentette a kormányt, de azt megállapította csütörtökön közzétett jelentésében, hogy az iraki tömegpusztító fegyverek 45 perces bevetési készültségéről szóló kitétel, amely a tavaly szeptemberi hírszerzési dosszié központi - és legvitatottabb - eleme volt, "nem segítette elő" a valós helyzetmegítélést.

Ezzel a bizottság gyakorlatilag ugyanarra az álláspontra jutott, mint néhány hete a külügyi bizottság, amely szintén vizsgálta a hírszerzési adatokkal kapcsolatos kormányzati magatartást, és azt állapította meg, hogy jóllehet az egy éve közzétett hírszerzési csomag egyes elemeit - főleg a 45 perces bevetési készültségről szólót - a kormány "indokolatlanul túlhangsúlyozta", a dossziét nem manipulálták.

Geoff Hoon védelmi miniszter már hosszú hetek óta a bírálatok kereszttüzében áll; kérdéses ugyanis személyes szerepe a tárca néhai iraki fegyverzetügyi főtanácsadójával, David Kellyvel kapcsolatos kormányzati magatartásban. Kelly július közepén lett öngyilkos, éppen a hírszerzési dossziék ügyében folyó parlamenti vizsgálat kellős közepén, miután a kormány - amely őt sejtette a májusi BBC-hír mögött - kiadta nevét a sajtónak, és inkvizítori stílusban kihallgatták a külügyi bizottság nyilvános ülésén. A Kelly-ügyet független bírói testület vizsgálja; nem hivatalos londoni vélemények szerint Hoon tényleges kormányzati jövőjét e bizottság októberre várt jelentése döntheti el.