A brit választók fele Blair távozását akarja

Vágólapra másolva!
A kormányzó brit Munkáspárt ugyan biztosan vezet az ellenzéki konzervatívok előtt, de a brit választók fele Tony Blair miniszterelnök távozását akarja - derült ki egy friss közvélemény-kutatásból. Szombaton Londonban több tízezres demonstrációt rendeztek a háborúellenes szervezetek. A felvonulás fő követelése a brit hadsereg visszahívása Irakból.
Vágólapra másolva!
Forrás: [origo]
Forrás: [origo]

A kormányzó baloldal összességében továbbra is messze a legnépszerűbb politikai erő Nagy-Britanniában- a Munkáspárt az összes választó 40 százalékának támogatásával 9 ponttal jár a 31 százalékos konzervatívok előtt -, de a brit választók fele Tony Blair miniszterelnök távozását akarja. Ez derült ki abból a friss közvélemény-kutatásból, amely szombaton jelent meg a Financial Timesban.

A MORI nemzetközi közvélemény-kutató cég által elvégzett felmérés szerint a megkérdezetteknek pontosan az 50 százaléka tartja úgy, hogy elérkezett az idő az utóbbi hónapok Irak körüli belpolitikai válságától meggyötört kormányfő lemondásának. A vezető londoni gazdasági-politikai napilapban közölt felmérésből kiderül az is, hogy Blair személye a párt támogatottságát is megterheli.

Abban a MORI által felvázolt elméleti modellben, amelyben most nem Blair, hanem legvalószínűbb utódja és hatalmi vetélytársa, Gordon Brown pénzügyminiszter a miniszterelnök, a Labour jelenlegi 9 pontos előnye 15 pontosra növekedne. Londoni találgatások szerint Blair és Brown folyamatos hatalmi vetélkedést folytat a háttérben.

A szombaton megjelent közvélemény-kutatási adatok szerint a választók 29 százaléka mondta magát elégedettnek Tony Blair általános politikusi teljesítményével. Az iraki háború befejezése után közvetlenül még 47 százaléknyian voltak elégedettek a kormányfő munkájával. Most 64 százalék kifejezetten elégedetlen Blairrel.

Több tízezres béketüntetés Londonban

Az iraki háború befejezése óta először rendeztek tömeges megmozdulást szombaton Londonban a háborúellenes szervezetek. A több tízezres demonstrációt a szervezők a kormányzó Munkáspárt most kezdődő éves kongresszusa elé időzítették. A Hyde Parktól a Trafalgar térig tartó békemenetet ugyanazok a csoportok rendezték, amelyek februárban, még a háború előtt minden idők legnagyobb nagy-britanniai béketüntetését szervezték Londonban, becslések szerint 1,5-2 millió részvevővel.

A szombati felvonulás fő követelése a brit hadsereg visszahívása Irakból. A szervezők nyilatkozata szerint a háború kitörése óta bebizonyosodott, hogy a kormány csalárd módon vitte bele az országot az Irak elleni fegyveres akcióba. A demonstráción - csakúgy, mint a korábbi hasonló megmozdulásokon - jelentős nevekkel képviseltette magát a brit baloldal erősen háborúellenes balszéle, élükön Ken Livingstone londoni főpolgármesterrel.

London mellett demonstrációk voltak Franciaországban és Görögországban is. Párizsban több százan tüntettek az Egyesült Államok iraki háborúja és katonai jelenléte ellen. A megmozdulás résztvevői szabadságot és önrendelkezést követeltek az iraki lakosságnak, sürgették a megszálló csapatok távozását az arab országból, és követelték a közel-keleti béke megteremtését. Ezrek tüntettek Athénban és más görög városokban is, tiltakozásul Irak és a palesztin területek megszállása miatt.