Segély helyett kölcsönt adna az USA Iraknak

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok kongresszusa elutasította Bush elnök Irak segélyezésére vonatkozó tervét. Bush húszmilliárd dollárt kért a kongresszustól az ország stabilizálásához, a kongresszus azonban az összeg felét csak hitelként adná Iraknak.
Vágólapra másolva!
Amerikai katonákat öltek meg Kerbelában/nagyvilag/20031017lengyel.html

A republikánus többségű kongresszus Irak segélyezése kapcsán szembeszállt Bush elnökkel. A testület alacsony többséggel ugyan, de elvetette az elnök Irak segélyezésére vonatkozó javaslatát.

Bush húszmilliárd dollárt kért a háború utáni ország rendbetételéhez és az iraki gazdaság újraélesztéséhez. A szenátus azonban úgy döntött, hogy az Egyesült Államok a kért összegnek csak a felét adja segélyként a megszállt országnak - tudósít a BBC News.

A maradék tízmilliárd dollárt Irak hitelként vehetné fel az USA-tól. "Elég nehéz lenne elmagyarázni otthon, hogy azoknak adunk húszmilliárd dollárt, akik egyébként egymilliárd dollár értékű olajvagyon fölött ülnek" - indokolta döntését John McCain republikánus szenátor.

A szenátus döntése jelentős taktikai vereség a Bush-kabinetre nézve. Cheney alelnök pénteken arról próbálta meggyőzni a republikánus szenátorokat, hogy segélyként adják Iraknak mind a húszmilliárd dollárt. Azzal ugyanis, hogy Irak csak az összeg felét kapja segélyként, "Amerika elhiteti az irakiakkal, hogy tényleg csak az olajért van ott" - nyilatkozta a tervezetet támogató Mitch McConnell republikánus szenátor.

A Bush-kormányzatnak csak akkor van esélye arra, hogy a kérdéses tízmilliárd dollárt mégis segélyként adja oda Iraknak, ha ráveszi Oroszországot, Franciaországot és Szaúd-Arábiát, hogy engedjék el Irak 130 milliárd dolláros tartozásának legalább a kilencven százalékát.