Szerbia: Micunovic mégis jelölteti magát

Vágólapra másolva!
Dragoljub Micunovic, a szerbiai kormányzó pártszövetség, a DOS politikusa hétfőn bejelentette, hogy indul a november 16-i elnökválasztáson. Szerbiában tavaly két elnökválasztás fulladt kudarcba, a mostani próbálkozásnak sem jósolnak sikert az elemzők.
Vágólapra másolva!

Micunovic a köztársasági választási bizottságnál kérte nevének bejegyzését az elnökjelöltek közé, és átadta húszezer szavazópolgár támogató aláírását is. A DOS elnöksége szeptember 23-án nevezte meg jelöltjének a 74 éves politikust, a Demokratikus Centrum párt elnökét. Látván azonban a belpolitikai porondon kibontakozó válságot, Micunovic megingott, s az elmúlt napokban erősen kétséges volt, hogy indul-e a választáson.

Dragoljub Micunovic most kijelentette: győzelme esetén mindent megtesz azért, hogy az ország érdekei felülkerekedjenek a pártérdekeken. Sajtótájékoztatóján jelen volt a szerb kormány és a DOS vezető politikusainak színe-java, közöttük Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.

Szerbiában tavaly ősszel és decemberben tartottak már két elnökválasztást, de mindkét szavazás kudarcba fulladt az alacsony részvétel miatt. Most is erősen kétséges, hogy sikeres lesz-e a választás, mivel a DOS-szal szembefordult két nagy párt, a Szerbiai Demokrata Párt (DSS) és a G17 Plus nem indított jelöltet, és teljes érdektelenséget mutat a megmérettetés iránt. A központi választási bizottság eddig négy kisebb párt jelöltjét hitelesítette.

Közvélemény-kutatások szerint egyikük sem tudná megszorongatni Micunovicot, s a Szerb Radikális Párt alelnöke, Tomislav Nikolic is kétszer kevesebb szavazatot kapna nála. Mindeközben Szerbiában nem hagy alább a belpolitikai színteret minden korábbi viszálynál jobban megrázó válság.

Miroljub Labus, a G17 Plus elnöke hétfőn kísérletet tett a pártkonfliktus rendezésére, a parlamenti választás kiírásáról szóló tárgyalásokra szólította a DOS és a DSS vezetőit, de felhívása süket fülekre talált.

A belgrádi sajtóklubban hétfőn ismert szerbiai politológusok cseréltek eszmét a belpolitikai helyzetről. Jobbára az a vélemény kerekedett felül, hogy ha a kormány átvészeli is a DSS által beterjesztett bizalmatlansági indítványt, a kabinet mozgástere és támogatottsága oly szűk marad, hogy elkerülhetetlenné válik a rendkívüli választás kiírása.