Vágólapra másolva!
Szerda este és csütörtökön több országban is megemlékezéseket tartottak az 1956-os forradalom 47. évfordulóján. Csütörtökön Franciaországba repül Medgyessy Péter miniszterelnök, és megkoszorúzza az  1956-os áldozatok emlékművét a Pere Lachaise temetőben.
Vágólapra másolva!

"Az 1956-os forradalom történetéhez legszebb epilógusként azt tehetjük hozzá, ha azon munkálkodunk, hogy hazánk a lehető legsikeresebben illeszkedhessen bele az Európai Unió intézményeibe, az uniós követelményrendszert és a nemzeti érdekeket egyaránt szem előtt tartva" - mondta Erdős André nagykövet a Párizsi Magyar Intézetben szerda este tartott ünnepségen.

Állami ünnepségek Magyarországon/itthon/20031023zaszlofelvonassal.html

A rendezvényen nagy számban voltak jelen az egykori franciaországi magyar emigráció neves személyiségei, a párizsi magyar képviseletek munkatársai, a francia társintézmények képviselői, a Párizsi Magyar Intézet törzsközönségének tagjai. A magyar kormány képviseletében Baán László, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának helyettes államtitkára vett részt az eseményen.

Erdős André nagykövet beszédét követően Krausz Adrienne zongoraművésznő adott nagy sikerű koncertet Franz Schubert, Maurice Ravel és Liszt Ferenc műveiből. A délután folyamán a párizsi magyar nagykövetségen több mint kétszáz külföldi meghívott részvételével rendeztek ünnepi fogadást az évforduló tiszteletére.

Csütörtökön Párizsba repül Medgyessy Péter miniszterelnök is, aki délután megkoszorúzza az 1956-os áldozatok emlékművét a Pere Lachaise temetőben.

Lengyelország

Lengyelországban Rainer M. János történész, a budapesti 1956-os Intézet igazgatója Nagy Imréről szóló könyvének lengyel kiadásával tisztelgett az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc emléke előtt.

A könyv ünnnepi bemutatóját a forradalomra emlékező ünnepséggel egybekötve szerda este tartották a varsói Magyar Kulturális Intézetben. Ezen jelen volt a szerző és az egykori események résztvevője, a később halálraítélt Mécs Imre parlamenti képviselő, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának elnöke. A könyvről és az egykori eseményekről szóló beszélgetést Andrzej Friszke történészprofesszor, a Lengyel Tudományos Akadémia Politikai Tudományok Intézetének munkatársa vezette. A termet zsúfölásig megtöltő közönség soraiban jelen volt több, 1956-ban Budapesten tanuló egykori lengyel egyetemista, az események szemtanúi.

Az 1956-os varsói emlékest Pavlovics Dávid fiatal magyar gitárművész, zeneszerző koncertjével ért véget.

Horvátország

Ante Simonic emberjogi és társadalmi tevékenységekért felelős miniszterelnök-helyettes képviselte a horvát kormányt Mohai László zágrábi magyar nagykövet ünnepi fogadásán. A zágrábi Opera Szállóban csütörtökön délben jelen voltak a horvátországi magyar szervezetek és a horvátországi magyarság vezető képviselői is.

Csütörtök délután a Magyar Egyesületek Szövetsége (MESZ) és a pélmonostori (Bijeli Manastir) művelődési egyesület koszorúzta a pélmonostori 56-os emléktáblát. A zágrábi Ady Endre magyar művelődési egyesület Élni kell hazában és külföldön című műsorösszeállítással, amelyen Mohai nagykövet is köszöntőt mondott szépszámú magyar közönség előtt, már korábban megemlékezett a magyar forradalom és szabadságharc 47. évfordulójáról.

Románia

Koszorúzások, ünnepi megemlékezések, előadások, kiállítások és könyvbemutató keretében ünnepelték csütörtökön Románia különböző helyszínein a forradalom évfordulóját. Íjgyártó István bukaresti magyar nagykövet koszorút helyezett el Nagy Imre snagovi síremlékén. A nagykövet Bukarestben szerda este adott fogadást az ünnep tiszteletére.

Sepsiszentgyörgyön ökumenikus istentiszteletet tartottak az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozatainak emlékére a Szent József plébániatemplomban, ezt koszorúzás követte a központi parkban levő 1956-os emlékműnél. Este ünnepi megemlékezésre kerül sor a Kovászna Megyei Könyvtár Gábor Áron termében.

Kolozsvárott az Erdélyi 56-os Bajtársi Társaság, a Világszövetség Erdélyi Társasága, valamint a Heltai Alapítvány várta kegyeleti megemlékezésre az érdeklődőket. Az ünnepi alkalomra a Heltai Alapítvány Mikó Imre Könyvtára az állományában lévő gazdag történeti anyagból emlékkiállítást állított össze.

Szatmárnémetiben bemutatták Péterszabó Ilona "56 után 57en a temesvári perben" című kötetét, ezt követően a szerzővel beszélgethettek a résztvevők. Csíkszeredában a Volt Politikai Foglyok és Üldözöttek Szövetségének Hargita Megyei Szervezete tartott ünnepi megemlékezést, majd megkoszorúzták a Kalász negyedi új temető előtti 1956-os kopjafát. Székelyudvarhelyen a Ferenc-rendi templom melletti emlékműnél, Gyergyószentmiklóson a vasárnapi nagymise után a kommunizmus áldozatainak temetői emlékművénél idézték fel az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeit. A Gyergyó Területi Ifjúsági Egyeztető Tanács fotókiállítását a Művelődési Központban nyitották meg. A kiállított fényképek az 1956-os események idején készültek.

Kárpátalja

A kárpátaljai magyarok ünnepi rendezvénnyel méltatták az 1956-os forradalom és szabadságharc 47. évfordulóját csütörtökön Beregszászon. Az 56-os megemlékezést, immár nyolcadik alkalommal, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség szervezte. Az ünnepi beszédet a magyar kormány képviseletében Lakatos Mihály, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának főosztályvezetője és Simicskó István, a Fidesz országgyűlési képviselője tartotta Beregszászon.

A rendezvényen virággal köszöntötték az 1956-os események kárpátaljai résztvevőit. A forradalom idején Kárpátalján röplapterjesztő csoportok alakultak Nagyszőlősön, Mezőkaszonyban, Ungvár környékén és másutt. Ezekben nagyrészt fiatalkorúak vettek részt, akik letartóztatásuk után összesen 44 évnyi börtönbüntetést kaptak tevékenységükért. Kárpátalján négy egykori börtönviselt személyt tüntettek ki a Magyar Köztársaság 1956-os emlékérmével.