Az USA-ban is vitáznak Tellerről

Vágólapra másolva!
Teller Ede személye és szellemi hagyatéka halála után is vitát gerjeszt - nem csak Magyarországon. A nézeteltérések most akörül csapnak össze, hogy a nemrég elhunyt atomfizikusról nevezzék-e el a kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumot (LLNL), amelynek az alapítója és az igazgatója is volt.
Vágólapra másolva!
Teller Ede halálával távozott a nagy generáció/tudomany/tarsadalom/20030910teller.htmlTovábbi linkek Teller Edérőlhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/intezmenyek,_adattarak/nepesseg,_szemelyek/hires_emberek/tudosok,_feltalalok,_vallalkozok/Teller_Ede/

Duncan Hunter republikánus képviselő a kongresszusban azt javasolta, hogy a jövőben Teller Ede nevét viselje a laboratórium. Kollégája, a demokrata Ellen Tausher a The San Francisco Chronicle vasárnapi száma szerint kifogásolta, hogy Hunter nem konzultált sem a laboratóriummal, sem vele, akinek Livermore a választókörzetébe esik - írta az AFP. A livermore-i laboratórium a maga részéről jelezte, hogy kevésbé feltűnő módon szeretné leróni tiszteletét a nagy atomfizikus emléke előtt, s a 92 millió dolláros költséggel most épülő számítógépes központot nevezné el róla.

A laboratórium mostani nevét Ernest O. Lawrence fizikusról kapta. Susan Houghton, az LLNL szóvivője úgy nyilatkozott, hogy Ernest Orlando Lawrence-re és Teller Edére úgy tekintenek, mint a laboratórium társalapítóira, akiknek az együttműködése vitte sikerre az intézményt. Úgy akarnak tisztelegnek Teller doktor emléke előtt, hogy azzal semmit se vegyenek el a másik tudóstól. Duncan Hunter javaslata időközben váratlan helyről kapott támogatást.

A San Francisco-i öböl környéki atomfegyver-ellenes mozgalom a fonákjáról nézve támogatja az átnevezést: Teller Ede a szemükben az atomfegyverek veszélyének és esztelenségének a szimbóluma, neve így intő figyelmeztetés lenne, mivel az LLNL a rakétavédelem és új nukleáris atomfegyverek kifejlesztésén dolgozik. Az aktivisták emlékeztetnek Stanley Kubrick 1964-es Dr. Strangelove című filmjére, amelyben a sötét terveket forgató tudóst a rendező állítólag Teller Edéről mintázta. Mások vitatják, hogy Kubrickot létező személy ihlette volna meg. Teller Edét tisztelői olyan hősnek tekintik, aki hozzájárult ahhoz, hogy Amerika megnyerje a hidegháborút és a versenyt a kommunizmussal.

A lap szerint a vita rosszkor jött a livermore-i laboratórium számára, ahol hétfőn emlékeznek meg a szeptember 10-én elhunyt tudósról. A megemlékezésen csak meghívóval lehet részt venni. A búcsúztatón Ellen Tausher képviselő, George Shultz volt külügyminiszter, valamint magyarországi meghívottak mondanak beszédet. A nukleáris mozgalom livermore-i aktivistája felszólította azokat a meghívott tudósokat, aki nem értettek és nem értenek egyet Teller Ede nézeteivel, hogy a megemlékezés helyett inkább nézzék meg Kubrick filmjét, amelyet épp aznap vetítenek az egyik San Francisco-i moziban.