Japánban verhetetlenek a liberálisok

Vágólapra másolva!
A Liberális Demokrata Párt az előzetes eredmények szerint megnyerte a hétvégi választásokat Japánban. A liberális demokraták a második világháború óta alig két év kivételével megszakítás nélkül kormányon vannak. Az ellenzéki japán demokraták viszont előretörtek, és ez reményt adhat nekik, hogy egyszer talán ők is kormányozhatnak.
Vágólapra másolva!

A Liberális Demokrata Párt (LDP) vezetői annak ellenére aggódtak a választások előtt, hogy a tapasztalatok szerint a választók többsége mindig rájuk szavaz. A második világháború óta egyetlen egyszer, a kilencvenes évek közepén fordult elő, hogy nem sikerült nyerniük, de a nélkülük alakult kormány hamarosan megbukott, és az idő előtt tartott választásokat már komoly előnnyel ismét megnyerték.

Az LDP vezetésében lévő aggodalmat bizonyítja, hogy előrehozott választásokat tartottak: még egy évig tartott volna a parlament mandátuma, azonban a liberálisok szerették volna kihasználni, hogy 2003-ban a japán gazdaság évtizedes stagnálás után lassú erősödésbe kezdett. Koidzumi Dzsunicsiro kormányfő és pártelnök ezért úgy döntött, meg kell lovagolni a lehetőséget, hátha jövőre nem folytatódik a siker, és az emberek az egyre népszerűbb ellenzéket választják. A kormányfő személyes népszerűségével is érvelt a kampányban: előre kijelentette, ha nem nyernek, akkor visszavonul a politikától. Ez sok szavazatot jelenthetett, mert pártjánál népszerűbb a személyisége: ő az első vezető japán politikus, aki könnyed, egyszerű stílusban, személyes hangon szokott beszélni. Ráadásul személyéhez kötődik a gazdaság megerősödése is.

Hogy a visszavonulással való fenyegetőzés, és az előrehozott időpont nem volt alaptalan, azt bizonyítják a hétvégi eredmények. Az ellenzéki Japán Demokrata Párt megerősítette pozícióját, és az eddigi 137 helyett közel 200 képviselője lesz a 480 tagú parlamentben. A Liberális Demokraták pedig ezúttal is koalícióra kényszerülnek: partnerei minden bizonnyal a két jobboldali kispárt, a Konzervatív Párt és az Új Komeito Párt lesznek. Utóbbi a buddhisták érdekeit képviseli.