Turistákra lőtt egy jordániai fegyveres Eilatnál

Vágólapra másolva!
Öt ecuadori turista sebesült meg, amikor egy jordániai férfi lövöldözni kezdett egy dél-izraeli határátkelőnél. A férfi egy teherutó mögé rejtőzve jutott az átkelő közelébe, ahol előugrott és rálőtt az előtte álló turistákra. Az öt sebesült közül egy kórházba szállítása után elhunyt. A lövöldözőt szinte azonnal agyonlőtték az izraeli biztonsági erők.
Vágólapra másolva!
Forrás: EPA
Izraeli katona a határátkelőnél

Egy jordániai fegyveres lövöldözni kezdett és öt dél-amerikai turistát megsebesített szerdán az izraeli-jordániai határon, a dél-izraeli Eilat üdülőváros közelében fekvő Arava határállomáson. Az egyik sebesült a kórházban belehalt sérüléseibe. A Jordániából Izraelbe behatolni szándékozó támadót az izraeli biztonsági erők azonnal agyonlőtték.

A támadó a határőrség illetékese szerint egy teherautó hátsó részén rejtőzött el a Vörös-tenger partján fekvő Eilat és a jordániai Akaba között lévő határátkelőhöz közeledve, majd az ellenőrzőpontnál felbukkant és tüzelni kezdett. Más források azzal egészítik ki a történteket, hogy a fegyveres a jordániai ellenőrzőponton áthaladva 20 méterrel az izraeli útlevélvizsgálótól az előtte álló turistákra lőtt.

Egyéni akció

A jordániai hatóságok azonosították a tettest: a férfi egy jordániai kamionsofőr volt, a többségében palesztinok lakta, s Ammántól 27 kilométerre északkeletre fekvő Zarka város lakosa. Az eddigi információk arra utalnak, hogy "nem szervezett, hanem egyéni akciót" hajtott végre.

Izrael újra tárgyal az EU-megbízottal/nagyvilag/20031117izrael.htmlIzrael: folytatódik a palesztinok kitoloncolása/nagyvilag/20031113izrael.html

Izraeli kórházi források, illetve az izraeli külügyminisztérium szóvivője szerint mind az öt sebesült ecuadori állampolgár. Egyikőjük, egy életveszélyes fejsérülést szenvedett nő később a kórházban meghalt.

Aszma Khader, a jordániai kormány szóvivője elítélte a történteket, és sajnálkozását fejezte ki. Mint mondta, "egy magányos fegyveres egyéni akciójáról van szó". Jordánia álláspontja egyértelműen az, hogy a polgári személyek elleni erőszakos cselekedetek elfogadhatatlanok - közölte.

Jordánia és Izrael 1994-ben vette fel egymással a diplomáciai kapcsolatot, éppen a szerdai lövöldözés helyszínén, az Eilat-Akaba határátkelőnél. Az azóta eltelt kilenc évben ritkán történtek incidensek a közös határon. A legsúlyosabb eset 1997-ben történt, amikor egy jordániai katona Beit Sean izraeli város közelében hét izraeli iskolást ölt meg.