Fátyol nélkül veszi át Ebadi a Nobel-békedíjat

Vágólapra másolva!
Sirin Ebadi nem ölti fel az iráni nők kötelező fátyolviseletét a Nobel-békedíj szerdai átadásán Oslóban. Az 56 éves Shirin Ebadinak a demokrácia és az emberi jogokért tett erőfeszítései miatt ítélték oda a Nobel-békedíjat. Ebadi elsősorban a menekültek, a nők és a gyerekek jogaiért küzd.
Vágólapra másolva!
Mini-Szabadságszobor áll az új Nobel-békedíjas asztalán/nagyvilag/20031010shirin.html

"Nem veszem fel a hidzsábot (fátylat)" - közölte vasárnap az iráni jogász és emberi jogi képviselő, Sirin Ebadi, akit már akkor is támadtak a teheráni konzervatív körök, amikor a Nobel-békedíj odaítélése után tartott párizsi sajtókonferencián fátyol nélkül állt a kamerák elé. "Mindig voltak, akiket sértett a viselkedésem, de ennek nincs jelentősége" - mondta vasárnapi interjújában. A fátyolviselet elutasítása az iráni konzervatívok és az amerikaiak szemében botránykő a Nobel-békedíjas személyiség szerint, aki kijelentette: "Nem akarunk sem konzervatív vezetést, sem idegen megszállást."

A jogásznő sokszor kap fenyegető leveleket, üzeneteket, amelyek környezetét jobban aggasztják, mint őt. "Nem új dolog, megszoktam tíz éve" - jelentette ki. Ebadi megelégszik annyival, hogy nyilvános szerepléseiről értesíti a hatóságokat.

Sirin Ebadi azok ellen a konzervatív körök ellen küzd, amelyek "törvényen felül állónak" tekintik magukat. Pédaértékűnek tekinti az iráni születésű, Kanadában élő Zahra Kazemi újságírónő ügyét, akit június 23-án, a teheráni diáktüntetések idején vettek őrizetbe, és a börtönben lelete halálát. A Nobel-díjas jogásznő november 3-án bejelentette: személyesen képviseli az elhunyt újságírónő családját a bíróságon.