Megkezdődött az afgán törzsi nagytanács alkotmányozó ülése

Vágólapra másolva!
Mohammed Záhir Sah volt afgán király és Hamid Karzai államfő megnyitó beszédével vasárnap megkezdődött a hagyományos afgán törzsi nagytanács, a loja dzsirga előreláthatólag legalább tíz napig tartó alkotmányozó ülése. Az alaptörvény-tervezet olyan erős államfői hatalom létrehozását irányozza elő, amely az Egyesült Államok elnökének jogköréhez hasonlítható.
Vágólapra másolva!

Az 500 tagú testületnek meg kell vitatnia, és jóvá kell hagynia az alaptörvény tervezetét, amelyet egy 35 tagú bizottság dolgozott ki, és az átmeneti kormány feje, Hamid Karzai elnök november elején tett közzé. Ha ez megtörténik, az hatalmas lépés lesz az ázsiai ország demokratizálása és békéjének megszilárdítása szempontjából. Az 52 oldalas, bevezető részre és 12 fejezetre osztott, 160 cikket tartalmazó dokumentum olyan erős államfői hatalom létrehozását irányozza elő, amely az Egyesült Államok elnökének jogköréhez hasonlítható. Előírásai értelmében elnököt először jövő júniusban választanának Afganisztánban, azt egy évvel később követné a parlament megválasztása.

A tervezetben az afgán viszonyokhoz képest liberális és nyugati szellemű elnöki rendszert vázoltak fel. Ez annyit jelent, hogy iszlám köztársaságként határozzák meg Afganisztánt, leszögezve, hogy az országban nem emelkedhet jogerőre egyetlen olyan törvény sem, amely az iszlám ellen irányul. Az iszlám bíráskodás, a saría kifejezése ugyanakkor nem szerepel benne. Az iszlámot az ország államvallásaként írja le, de hozzáteszi, hogy minden vallás híve szabadon gyakorolhatja hitét. Az alkotmány tervezete garantálja az emberi jogokat: megtilt mindenfajta megkülönböztetést, és sérthetetlennek nyilvánítja a véleményszabadságot.

A reformerőkkel szemben álló, hadurak vezette fegyveres frakciók hevesen ellenzik az alkotmánytervezetet, részben liberalizmusa, részben amiatt, hogy ők kevesebb hatalmat szánnának az elnöknek és többet a leendő parlamentnek. A Karzai kormányának gerincét képező, a korábbi Északi Szövetség vezetői pedig - akik mára már riválisaivá váltak - azt szeretnék, ha a jelenlegi loja dzsirga megmaradna ideiglenes parlamentnek, és felügyelné az elnök működését.

A loja dzsirga tagjait hétfőn választották meg szerte az országban. A tanácsba a törzsi fegyveres csoportok és az Északi Szövetség képviselői jutottak be nagy többséggel. Karzainak ebben a helyzetben nyilvánvalóan engedményeket kell majd tennie a tervezettel kapcsolatban.

Amerikai hírszerzési értesülések szerint lázadó elemek - a megdöntött tálib rendszer hívei, valamint az al-Kaida terrorszervezet és a Gulbuddin Hekmatjar vezette terrorszervezet, a Hezb-i Iszlámi (Iszlám Párt) tagjai - támadásokat követhetnek el a loja dzsirga ellen. A tálibok korábban többször hangoztatták, hogy minden erejükkel akadályozni fogják a loja dzsirga működését.