Elfogásakor egyezkedni akart Szaddám

Vágólapra másolva!
Az amerikaiak hadifogolyként kezelik Szaddám Huszeint, ami az [origo] által megkérdezett szakértő szerint azt jelenti, hogy megfelelő körülmények között kell tartani a volt elnököt. Az amerikai védelmi miniszter közölte, hogy az elfogott iraki diktátor nem mutat készséget az együttműködésre, egy sor dologról nem hajlandó beszélni. Szaddám Huszein elfogásakor még egyezkedni próbált az amerikai katonákkal, ők azonban csak annyit válaszoltak neki, hogy "Bush elnök üdvözletét küldi". A brit külügyminiszter szerint ha Szaddám felett amerikai bíróság ítélkezik, akkor halálbüntetést is kaphat.
Vágólapra másolva!

Brian Reed amerikai őrnagy hétfőn megmutatta újságíróknak azt a föld alatti rejtekhelyet, ahol Szaddám Huszeint megtalálták. Az őrnagy elmondása szerint a volt elnök egyezkedni próbált az elfogására küldött katonákkal, és azt mondta nekik: "Szaddám Huszein vagyok, Irak elnöke, és kész vagyok a tárgyalásokra." Az amerikai katonák azt válaszolták a meglepett elnöknek, hogy "Bush elnök üdvözletét küldi".

Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter a CBS televíziónak adott nyilatkozatában közölte: a szombat este elfogott iraki diktátort hadifogolynak tekintik, és a hadifoglyokra vonatkozó genfi konvenció előírásainak megfelelően bánnak vele.

Valki László nemzetközi jogász az [origo] kérdésére elmondta: a hadifoglyok tartására vonatkozó egyik legalapvetőbb szabály az, hogy megfelelő körülményeket kell biztosítani számukra, étellel, itallal kell őket ellátni. A hadifoglyokat nem szabad arra kényszeríteni, hogy hírszerzési információkat adjanak át, és lehetőséget kell adni arra, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt képviselői felkereshessék őket.

A genfi konvenció szerint a hadifoglyokat a háború befejezését követően szabadon kell engedni, kivéve akkor, ha bűncselekményt követtek el, amelyért bíróság előtt felelnek. Szaddám esetében nyilvánvalóan ez történik majd. Mindezek mellett biztosítani kell azt is, hogy a csláadtagok kapcsolatba léphessenek a fogollyal, Valki szerint azonban a mostani esetben erre kevés az esély.

A nemzetközi jogász úgy véli, hogy Rumsfeld vélhetően azért beszélt a genfi konvenciók betartásáról, mert az amerikaiak ezzel is elejét akarják venni annak, hogy Szaddám mártírrá váljon. Erre azért is szükségük lehet az amerikaiaknak, mert a vasárnapi utcai ünneplés után Szaddám hívei is hallatják hangjukat.

Feloszlatták a Szaddám-hívők tüntetését

Hétfőn mintegy 300 iraki diák tartott a volt iraki elnök melletti rokonszenvtüntetést Tikrít városában. A felvonulók tiltakoztak Szaddám elfogása ellen, és azonnali szabadon engedését követelték. A fiatalok olyan jelszavakat kiabáltak, öklüket a magasba tartva, mint "Vérünk és lelkünk feláldozásával is megvédünk, Szaddám Huszein", "Egész Irak zengje Szaddám Huszein dicsőségét", "Isten a legnagyobb, Amerika minden nép ellensége". A tüntetést a helyi iraki rendőrség és amerikai katonák feloszlatták, több személyt őrizetbe vettek.

Rumsfeld a CBS-nek adott interjúban közölte azt is, hogy megkezdődött a fogoly kihallgatása, de Szaddám Huszein nem mutat készséget az együttműködésre, egy sor dologról nem hajlandó beszélni. A riporter kérdésére válaszolva az amerikai védelmi miniszter tagadta, hogy amerikai vallatói kínzással próbálnának információkhoz jutni az iraki diktátortól.

Nem akar inni, hogy ne kelljen vécére mennie

A Time című amerikai magazin hétfői számában is arról írt, hogy Szaddám nem volt túl együttműködő az elfogását követő első kihallgatásain. A lap szerint az exelnök rá jellemző szófordulatokkal válaszolt a neki feltett kérdésekre. Hevesen vitatta, hogy az általa vezetett iraki rendszer tömegpusztító fegyvereket birtokolt volna. A volt diktátor szerint a tömegpusztító fegyverekről szóló állításokat az amerikaiak találták ki - idézte tovább az amerikai titkosszolgálat egyik munkatársát a magazin.

Arra kérdésre, hogy miért akadályozta az ENSZ fegyverzetellenőreinek munkáját, Szaddám Huszein így válaszolt: "Nem akartam, hogy az elnöki palotákba behatoljanak, és magánkörnyezetünket zavarják." Amikor hogyléte felől érdeklődtek, a bagdadi repülőtéren fogva tartott Szaddám így felelt: "Szomorú vagyok, mert a népem rabságban van."

A Time értesülései szerint Szaddám vagy önmagát ismételgeti, vagy pedig patetikus, semmitmondó válaszokat ad. Az amerikai magazin munkatársa a CNN-nek nyilatkozva például beszámolt arról, hogy amikor Szaddámot megkínálták egy pohár vízzel, akkor a bukott elnök azt válaszolta: "Ha elfogadom ezt a pohár vizet, akkor vizelnem kell, márpedig ha vizelnem kell, akkor ki kell mennem a fürdőszobába. Viszont hogy mehetnék én ki a fürdőszobába, amikor a népem rabságban van?"

Szaddám az iraki ellenálló csoportokról sem mondott semmit, és azt sem volt hajlandó elárulni, hogy kapcoslatban állt-e egyáltalán az ellenállók vezetőivel. A Time újságírója úgy tudja ugyanakkor, hogy a volt iraki elnök elfogásakor találtak olyan dokumentumokat, amelyek egy ellenálló csoport bagdadi megbeszélésének jegyzőkönyvét tartalmazzák. A dokumentum állítólag tartalmazza több ellenálló nevét is.

Szaddámot egy lyukban fogták el

Forrás: EPA
Szaddám búvóhelye - itt fogták el a diktátort

Szaddám elfogása után Ricardo Sanchez tábornok, az Irakban lévő amerikai erők parancsnoka még úgy nyilatkozott, hogy az elfogott iraki diktátor "bőbeszédű, és kész az együttműködésre". Újságírók magukat megnevezni nem óhajtó illetékesektől azt a tájékoztatást kapták, hogy első kihallgatásán Szaddám Huszein tagadta, hogy tömegpusztító fegyverekkel rendelkezett volna. "A tömegpusztító fegyverek gyártására vonatkozó programot csak az Egyesült Államok találta ki, hogy háborút indíthasson ellenünk" - mondta. Az első kihallgatások során a tömegpusztító fegyverek ügyénél is fontosabb kérdés az amerikaiak számára az, hogy vajon mit tud Szaddám Huszein az országot megszálló koalíciós erők és a velük együttműködő irakiak elleni támadásokról, azok irányítóiról.

Szaddám Huszeint szombat este egy szűk, pinceszerű helyiségben fogták el az amerikai erők. A volt elnök nem tanúsított ellenállást. Rajta kívül két másik irakit is őrizetbe vettek, és lefoglaltak több fegyvert, valamint 750 ezer dollárnyi készpénzt. Arról nem közöltek információt, hogy jelenleg hol tartják a volt iraki elnököt. A nyomra vezető információt egy Szaddám Huszeinhez közel álló család egyik tagjától kapták az amerikaiak.