Vallomás helyett szónokol Szaddám

Vágólapra másolva!
Vallomás helyett nacionalista és patetikus válaszokat ad kihallgatóinak az amerikaiak fogságába került Szaddám Huszein. A volt iraki elnök például közölte, hogy addig nem akar vécére menni, amíg a népe rabságban van. Szaddámnál elfogásakor állítólag az ellenállókkal kapcsolatos dokumentumokat is találtak az amerikaiak. Az iraki kormányzó tanács vezetője szerint halálbüntetés fenyegeti Szaddámot. Bush amerikai elnök hétfőn sem beszélt konkrétumokról, csak annyit mondott, hogy igazságos eljárásra számíthat a volt iraki vezető.
Vágólapra másolva!

A szombat este elfogott volt iraki elnököt jelenleg ismeretlen helyen tartják fogva a szövetségesek. Korábban a CNN amerikai hírtelevízió arról számolt be, hogy Szaddámot Irakból Katarba, egy ottani amerikai katonai támaszpontra szállították át. Az iraki kormányzó tanács egyik tagja cáfolta ezt a hírt. "Szaddám továbbra is Irakban van. Bagdadban fogják iraki bíróság elé állítani, és méltányos pere lesz" - jelentette ki Muaffak ar-Rubai.

A CNN-nek két amerikai kormányzati tisztviselő is azt mondta, Szaddám Huszein az elfogása utáni kihallgatáson azt közölte, hogy nem voltak tömegpusztító fegyverei. Az amerikai Time magazin bagdadi tudósítójának információi szerint Szaddám emellett azt is állította, hogy legfeljebb a szövetségesek hozhattak magukkal tömegpusztító fegyvereket, hogy ezzel igazolják az Irak elleni háborút.

A Time újságírója és a CNN más forrásai is arról számoltak be, hogy Szaddám a kihallgatás során vagy önmagát ismételgette, vagy pedig patetikus és nacionalista válaszokat adott. Az amerikai magazin munkatársa a CNN-nek elmondta, úgy értesült, hogy amikor Szaddámot megkínálták egy pohár vízzel, akkor a bukott elnök azt válaszolta: "Ha elfogadom ezt a pohár vizet, akkor vizelnem kell, márpedig ha vizelnem kell, akkor ki kell mennem a fürdőszobába. Viszont hogy mehetnék én ki a fürdőszobába, amikor a népem rabságban van?"

Szaddám az iraki ellenálló csoportokról sem mondott semmit, és azt sem volt hajlandó elárulni, hogy kapcoslatban állt-e egyáltalán az ellenállók vezetőivel. A Time újságírója úgy tudja ugyanakkor, hogy a volt iraki elnök elfogásakor találtak olyan dokumentumokat, amelyek egy ellenálló csoport bagdadi megbeszélésének jegyzőkönyvét tartalmazzák. A dokumentum állítólag tartalmazza több ellenálló nevét is.

Egyezkedni akart a katonákkal

A Szaddám elfogását bejelentő vasárnapi sajtótájékoztatón még arról számoltak be, hogy Szaddám együttműködött az amerikai katonákkal, és nem tanúsított ellenállást. Brian Reed amerikai őrnagy hétfőn megmutatta újságíróknak azt a föld alatti rejtekhelyet, ahol Szaddám Huszeint megtalálták. Az őrnagy ekkor elmondta azt is, hogy a volt elnök egyezkedni próbált az elfogására küldött katonákkal, és azt mondta nekik: "Szaddám Huszein vagyok, Irak elnöke, és kész vagyok a tárgyalásokra." Az amerikai katonák azt válaszolták a meglepett elnöknek, hogy "Bush elnök üdvözletét küldi".

Forrás: EPA
A búvóhely, ahol elfogták Szaddámot

Vasárnap este Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter a CBS televíziónak adott interjújában közölte: hogy a volt iraki elnököt hadifogolyként kezelik, és a genfi konvenció előírásainak megfelelően bánnak vele. Rumsfeld állítása szerint az információkat semmiképp sem kínzással próbálják kiszedni Szaddámból, akinek már megkezdték a kihallgatását. A miniszter elmondta ugyanakkor, a volt iraki elnök nem mutat készséget az együttműködésre.

Hadifogolyként etetni és itatni kell Szaddámot

Valki László nemzetközi jogász az [origo] kérdésére elmondta: a hadifoglyok tartására vonatkozó egyik legalapvetőbb szabály az, hogy megfelelő körülményeket kell biztosítani számukra, étellel, itallal kell őket ellátni. A hadifoglyokat nem szabad arra kényszeríteni, hogy hírszerzési információkat adjanak át, és lehetőséget kell adni arra, hogy a Nemzetközi Vöröskereszt képviselői felkereshessék őket.

A genfi konvenció szerint a hadifoglyokat a háború befejezését követően szabadon kell engedni, kivéve akkor, ha bűncselekményt követtek el, amelyért bíróság előtt felelnek. Szaddám esetében nyilvánvalóan ez történik majd. Mindezek mellett biztosítani kell azt is, hogy a csláadtagok kapcsolatba léphessenek a fogollyal, Valki szerint azonban a mostani esetben erre kevés az esély.

A nemzetközi jogász úgy véli, hogy Rumsfeld vélhetően azért beszélt a genfi konvenciók betartásáról, mert az amerikaiak ezzel is elejét akarják venni annak, hogy Szaddám mártírrá váljon. Erre azért is szükségük lehet az amerikaiaknak, mert a vasárnapi utcai ünneplés után Szaddám hívei is hallatják hangjukat. Tikrítben például 300 diák vonult az utcára, a volt elnök elfogása ellen tiltakozva. A tüntetést végül az amerikaiak és a helyi hatóságok feloszlatták.