Török ügyvéd védené Szaddámot

Vágólapra másolva!
Egy török ügyvéd jelenkezett, hogy szívesen védené Szaddám Huszeint esetleges bírósági tárgyalásán. Az ügyvéd szerint az USA látványosságá kívánja tenni a pert. Egy amerikai külügyi vezető bejelentette: az USA nem ellenezné, ha egy iraki bíróság halálra ítélné Huszeint, az ENSZ főtitkára ugyanakkor nem támogatja a halálos ítéletet. Huszein nővére közben azzal vádolta meg az amerikaiakat, hogy öccsét gázzal, vagy kábítószerekkel kábították el, különben nem tűrte volna a bemutatott vizsgálatokat.
Vágólapra másolva!

Szaddám Huszein védőjének jelentkezett egy török ügyvéd. Atinc Gültekin Irak törökországi nagykövetséghez juttatott el egy beadványt, melyben hivatalosan kérte, hogy ő láthassa el a múlt hét végén elfogott volt iraki diktátor jogi képviseletét.

A nyugat-törökországi Izmírben dolgozó ügyvéd - hétfői híradások szerint - azzal vádolja az Irakot megszálló Egyesült Államokat, hogy "látványossággá" kívánja változtatni a Szaddám Huszein felelősségre vonását célzó majdani bírósági eljárást. Az ügyvéd ezenkívül úgy véli, hogy a megbuktatott iraki elnököt hazájában kell bíróság elé állítani.

Gültekin ezért önszántából ajánlkozik Szaddám Huszein védőügyvédjének, hogy a volt iraki elnököt a nemzetközi normáknak megfelelő eljárásban, "amerikai politikai nyomásgyakorlás" nélkül vonhassák felelősségre.

Átlátható és hiteles tárgyalást akar az USA

Egy névtelenül nyilatkozó amerikai külügyi illetékes hétfőn újságíróknak kifejtette, hogy az Egyesült Államok számára az a fontos: a tavasszal megbuktatott és most elfogott diktátor bírósági tárgyalása "igazságos, átlátható és hiteles" legyen. Az Egyesült Államok nem ellenezné, ha egy iraki bíróság halálos ítéletet mondana ki Szaddám Huszeinre - közölte a külügyi vezető.

Az amerikai tisztviselő ugyanakkor arról is beszélt, hogy számos kérdést tisztázni kell, mielőtt a per megkezdődhet. Az eldöntendő kérdések közé tartozik, hogy nemzetközi, vagy iraki bíróság ítélkezzen Szaddám Huszein felett, miként oldják meg a diktátor őrizetét, ha Irakban kerül bíróság elé. Az is kérdés, hogyan lehet a tanúk védelmét biztosítani, és mi legyen a sorsa Szaddám Huszein ellen benyújtott iráni és izraeli keresetekkel.

Az Egyesült Államok fenntartja magának a jogot: eljárást indít-e az iraki diktátorral szemben a jelenlegi amerikai elnök édesapja, az idősebb George Bush ellen 1993-ban szervezett iraki merényletkísérlet miatt. Mindezekről a kérdésekről tárgyal majd az iraki illetékesekkel Pierre-Richard Prosper, a háborús bűnök kérdésével megbízott amerikai nagykövet, aki a tervek szerint a jövő év elején utazik Irakba.

Az amerikai illetékes hozzátette, hogy Szaddám Huszein számára biztosítják a hadifoglyokról szóló genfi egyezmény garanciáit. Kérdésekre válaszolva közölte: az Egyesült Államok nem szegte meg az egyezmény előírásait azzal, hogy videóra vették és a nyilvánosság előtt bemutatták az elfogott diktátoron végzett első orvosi vizsgálatot. A genfi konvenció kimondja, hogy a hadifoglyokat meg kell kímélni "a nagyközönség kíváncsiságától". Az amerikai illetékes szerint ebben az esetben a nagyközönség kíváncsiságának kielégítéséről és az elfogott személy megalázásáról volt szó, mert "vannak dolgok, amiket a béke és a biztonság megőrzése érdekében meg kell tenni".