Váratlanul Irakba látogatott Blair

Vágólapra másolva!
Előre be nem jelentett látogatást tett Irakban a brit miniszterelnök. Tony Blair köszönetet mondott a térségben állomásozó brit katonáknak. Blair megnyugtatta a katonákat, hogy jó ügyért harcoltak. Blair szerint az iraki háború elrettentő példa minden tömegpusztító fegyvert gyártó diktátor előtt.
Vágólapra másolva!

Tony Blair brit miniszterelnök vasárnap váratlanul a dél-iraki Bászrába érkezett, hogy köszönetet mondjon a térségben állomásozó brit katonáknak az iraki háborúban tanúsított helytállásukért. Blair katonai repülőgépen utazott Irak második legnagyobb városába az egyiptomi Sarm es-Sejkből, ahol családjával szabadságát töltötte.

Az előre be nem jelentett látogatásról tudósító brit újságírók is titokban utaztak Londonból a Vörös-tenger partján fekvő üdülővárosba, hogy a kormányfőt elkísérhessék Bászrába.

Az iraki hadműveletek befejeződése óta ez a második alkalom, hogy Blair a térségbe látogatott. Irak déli részén mintegy 10 ezer brit katona állomásozik. Tavaly március, azaz a háború kezdete óta 54 brit katona vesztette életét Irakban, ahol összesen 46 ezer katonát vetett be az Egyesült Királyságból - emlékeztet a BBC News Online.

Blair váratlan iraki látogatásán védelmébe vette a háború céljait. Kijelentette, hogy a világ biztonsága érdekében morális kötelesség volt a háború megvívása. Blair olyan rezsimnek nevezte a megbuktatott iraki rendszert, mely úgy költött milliárdokat tömegpusztító fegyverek fejlesztésére, hogy közben a nép szenvedett a nyomortól. Nagyon fontos példastatuálásnak is nevezte a háborút, mert szerinte ha az amerikai-brit koalíció nem vállalta volna a harcot, akkor ezzel azt üzenték volna a többi veszélyes diktatúrának, hogy bármit megtehetnek.

A beszéd ezen része azért különösen fontos, mert e hónap végén zárul le az a vizsgálat, amit azért indítottak a londoni parlamentben, hogy kiderítsék, mennyit hazudott a kormány a háború indoklásakor. Ahogy - egy azóta öngyilkosságot elkövetett - hadügyminisztériumi szakértő jelezte, feltupírozták a tömegpusztító-fegyverekről szóló veszélyt az eredeti titkosszolágalti értesülésekhez képest. A kétkedőket erősíti, hogy Irak megszállása óta sem kerültek elő a tömegpusztító-fegyverek.

Blair mostani magyarázata azon alapult, hogy Szaddám Huszein igenis készült gyártani tömegpusztító-fegyvereket, és a háborúnak köszönhető csupán, hogy ebben meg lehetett akadályozni. Ugyanakkor a példastatuálás hangsúlyozásával jelezte, hogy az amerikai-brit szövetség továbbra is fenntartja magának a jogot, hogy szembeszálljon a fegyverkező és diktatorikus államokkal. Blair definíciója szerint a nem demokratikusan megválasztott és tömegpusztzító fegyvereket fejlesztő államok ellen kell fellépni, mert ezek saját és más országok lakosságát is veszélyeztetik. Blair határozottan állította, hogy Irak ilyen ország volt.

Ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy útját kell állni az iszlám szélsőséges, terrorizmust hirdető ágának.

Blair először egy nemzetközi rendőrállomást látogatott meg, ahol brit vezetéssel új iraki rendőröket képeznek ki. Utána helikopterrel Bászra városába ment, amit a britek még március végén foglaltak el, és azóta is ellenőrzésük alatt tartanak. Blair katonai zakóban mondott köszönetet katonáinak.