Irtják a cibetmacskákat Kínában a SARS miatt

Vágólapra másolva!
A kínai egészésgügyi minisztérium hivatalosan is megerősítette, hogy SARS-ban szenved az a férfi, akit december óta kezelnek a betegség tüneteivel. A hatóságok közben egy újabb járvány kialakulását elkerülendő úgy döntöttek, hogy elpusztítanak tízezer cibetmacskát. Feltételezések szerint ugyanis a betegség kórokozója a Kínában kedvelt csemegeként fogyasztott kisemlősről került át az emberre. Közben a Fülöp-szigeteken is felbukkant egy beteg, aki feltehetően atípusos tüdőgyulladásban szenved.
Vágólapra másolva!

Megerősítette hétfőn a kínai egészségügyi minisztérium, hogy a Kantonban (Guangzhou) december 20-a óta ápolt beteg valóban atípusos tüdőgyulladásban (SARS) szenved. A beteget december 27-én minősítették SARS-gyanúsnak. "A beteg állapota stabil, hőmérséklete normális" - áll a közleményben, amely szerint a pácienssel közeli kapcsolatban lévő 42 személy közül 25 már nem áll orvosi megfigyelés alatt, és a vele távolabbi kapcsolatban lévő 39 személy orvosi ellenőrzése is megszűnt.

Kínában tavaly június 25-e óta ez az első SARS-eset. Egyelőre nem tudni, honnan kapta el a beteg a kórt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szóvivője is megerősítette Genfben, hogy a szervezet független vizsgálata alapján a kantoni beteget valóban SARS-vírus támadta meg. A WHO még december 30-án jelezte, hogy független teszteket fog végrehajtani Kínán kívül a kantoni eset ellenőrzésére.

Kínában hétfőn a kuangtungi (Guangdong) légúti járványügyi központ igazgatója is megerősítette, hogy a múlt hónapban SARS-gyanúval kórházba szállított férfi atípusos tüdőgyulladásban szenved. A 32 éves televíziós szakembert december végén szállították kórházba SARS-hoz hasonló tünetekkel a délkelet-kínai Kantonban. A korábbi vizsgálatokon egymásnak ellentmondó diagnózisok születtek.

Halál vár a cibetmacskákra

A hongkongi egyetemen kutatói arról számoltak be, hogy a beteg szervezetében talált vírus hasonló a cibetmacskákban felfedezetthez. A kutatók szerint a kórokozó feltehetően állatokról került át az emberre, ezért azt javasolták, hogy rendeljék el a macskák vásárlásának és fogyasztásának tilalmát. A kínai televízió úgy értesült, hogy a veszélyt jelentő állatok - tízezer cibetmacska - elpusztítását is megkezdték a hatóságok.

Egy hongkongi újságban megjelent, hogy Kuangtungban elkülönítettek egy második SARS-gyanús esetet is. Ezt azonban hétfőn mind a hatóságok, mind kórházi források cáfolták.

SARS-gyanús beteg a Fülöp-szigeteken

A Fülöp-szigeteken is megfigyelés alá helyeztek egy asszonyt, aki a feltételezések szerint szintén atípusos tüdőgyulladást (SARS) kapott, mikor a közelmúltban Hongkongban dolgozott. A manilai hatóságok hétfőn azt közölték, még nem bizonyosodott be, hogy az asszony atípusos tüdőgyulladásban szenved, de a tünetek hasonlók, a leletek vizsgálata pedig folyamatban van. A hatóságok külön vizsgálják, hogy érintkezhetett-e SARS-beteggel az asszony Hongkongban, ahonnan december 20-án tért haza.

A SARS 2002 végén bukkant fel először Kuangtungban, ahonnan gyorsan elterjedt közel 30 országba. Világszerte 8 ezer ember betegedett meg a járványban, a halálos áldozatok száma megközelítette a 800-at. A legtöbb áldozatot, 350-et Kínában szedte a betegség, a Fülöp-szigeteken ketten haltak meg a betegségben.