Koalíciós kilátások Szerbiában

Vágólapra másolva!
Két héttel a szerbiai parlamenti választás után sem tudni egyelőre, milyen kormánya lesz Szerbiának, de egyre bizonyosabbá válik, hogy a milosevici rezsimet megdöntő pártok fognak kormányozni.
Vágólapra másolva!

A kulisszák mögött javában zajlanak az egyeztetések, s valószínűnek tűnik, hogy az úgynevezett demokratikus blokk öt pártjának - Szerbiai Demokrata Pártnak (DSS), a Demokrata Pártnak (DS), a G17 Plusnak, illetve a Szerb Megújhodási Mozgalom (SPO) és az Új Szerbia (NV) koalíciójának - sikerül közös nevezőre jutnia, noha eszmevilágukban és politikai programjukban mérföldnyi különbségek vannak köztük.

A belgrádi sajtó értesülései szerint a koalíciós tárgyalások legvitatottabb kérdése az, hogy a kormány kitöltse-e vagy sem a törvény szerint négy évre szóló megbízatását. A DSS és a G17 Plus néhány hónapra, bizonyos fontos reformtörvények elfogadásáig korlátozná a kormány mandátumát. Zoran Zivkovic leköszönő kormányfő, a DS elnökhelyettese pénteken azonban egyértelművé tette, hogy pártja legszívesebben kívülről támogatná a kormányt, s csak abban az esetben venne részt közvetlenül a kormányzásban, ha a kabinetnek világos programja lenne és mandátuma négy évre szólna. Az SPO és az NV határozottan elutasítja azt, hogy kisebbségi kormánya legyen Szerbiának.

A hétvégén sok minden világossá válhat, a demokratikus oldalra sorolt pártok ugyanis szombaton együtt ülnek tárgyalóasztalhoz, majd a pártok vezető testületei foglalnak állást a majdani kormányban való részvételről. Vasárnap dönt arról a DSS főbizottsága, hogy elfogadja-e vagy elutasítja a választásokon győztes Szerb Radikális Párt koalíciós ajánlatát. Belgrádi elemzők az utóbbi választ tartják valószínűbbnek.

A DSS korábban nemzeti egységkormány megalakítására tett javaslatot, de ezt valamennyi párt elutasította, így ez a felvetés mára lekerült a napirendről. A szerb parlamentnek eközben már két magyar nemzetiségű politikusa van: a G17 Plus színeiben bekerült a parlamentbe Ispánovics István volt szabadkai polgármester és a zentai választókörzetből Takács István.

A DS az elkövetkező napokban adja át képviselői listáját a választási bizottságnak, s nem kizárt, hogy ebben a névsorban is lesznek magyar nemzetiségű politikusok. A vajdasági magyar pártok közül egy sem jutott be a parlamentbe a december végén tartott előre hozott parlamenti választáson.