Nem enyhül az időjárás Észak-Amerikában

Vágólapra másolva!
Folytatódik a sarkvidéki áramlás okozta kemény tél Észak-Amerika északkeleti részén: New Yorkban mínusz 18 Celsius-fokkal megismételték az 1893-as rekordot, Bostonban pedig mínusz 20 Celsius-fokot mértek pénteken.
Vágólapra másolva!

George W. Bush elnök szükségállapotott hirdetett ki a rekordhideg sújtotta négy államban - Maine, New Hampshire, Massachusetts és Connecticut államokban -, hogy azok hamar szövetségi segélyhez jussanak. A New Yorkban mért 18 fokot a maró szél miatt 30 foknak érzik az emberek, a bostoni -20 Celsius-fok pedig -40 fok körüli hőérzetnek felel meg. Több száz iskola zárva maradt pénteken és megteltek a hajléktalanotthonok.

A zord időjárásnak eddig hatan estek áldozatul, köztük egy kiránduló New Hampshire államban. Öten Michigan államban fagytak meg. Massachusetts államban több mint 350 iskola zárva tartott, akárcsak New York és New Hampshire államban, ahol a Washington-hegyen mínusz 43 Celsius-fokot mértek.

Maine államban zárva voltak a sípályák. A heves szélrohamok miatt átlag másfél órát késtek a New York-i La Guardia repülőtérre érkező járatok, de volt olyan gép, amely nyolc órát is késett, több járatot pedig törölni kellett. New Jersey és New York között a jegesedés miatt nem járnak a kompok.

A meteorológiai szolgálat a sarkvidéki eredetű légtömeg miatt kialakuló "kegyetlen jeges szélrohamokra" figyelmeztetett Massachusetts és Vermont államokban, valamint New Yorkban. A meteorológusok felhívták a lakosok figyelmét, hogy minél ritkábban hagyják el otthonukat, öltözzenek rétegesen, és bőrükből minél kevesebbet tegyenek ki a fagyveszélynek, mivel a fedetlenül hagyott bőrfelülelet kevesebb mint 30 perc alatt megfagyhat.

Mínusz 20 Celsius-fok alá süllyedt a hőmérséklet Kanada keleti részén is. A világ talán leghidegebb városa e pillanatban Quebec City, ahol -46 Celsius-fok van, de a jeges szél miatt hasonló a hidegérzet Ottawában és Montréalban is.