Az alkotó lehülyézte a műrongáló izraeli nagykövetet

Vágólapra másolva!
Az alkotó hülyeségnek minősítette a svédországi izraeli nagykövet tettét, aki megrongálta egyik műalkotását. Cvi Mazel nagykövet egy, a svéd Történeti Múzeumban rendezett kiállításon csapott botrányt egy műalkotás miatt, amelyen szerepelt egy 19 embert megölő öngyilkos merénylő fényképe. A nagykövetet kitessékelték a múzeumból, és behívatták a svéd külügyminisztériumba, az izraeli miniszterelnök viszont megdicsérte.
Vágólapra másolva!

Botrányt rendezett a Stockholmban hamarosan elkezdődő nemzetközi népirtásellenes konferenciára szervezett kiállítás megnyitóján Cvi Mazel. Izrael svédországi nagykövete a Hófehérke és az igazság tébolya című installáción háborodott fel. A mű egy hajómodellt ábrázolt, amely egy vörös színű vízzel telt medencében úszkál a múzeum kertjében, fedélzetén egy öngyilkos palesztin merénylő fényképével, miközben a háttérből Bach Szívem vérben úszik című szerzeménye szól.

A fényképen látható nő, Hanadi Dzsaradát októberben robbantotta fel magát Haifában, 19 ember halálát okozva ezzel. A felháborodott nagykövet letépkedte a műhöz kapcsolódó elektromos vezetékeket, és felborogatta az installációt megvilágító reflektorokat. A múzeum személyzete ezt követően kitessékelte az épületből a magából kikelt diplomatát, akit később a svéd külügyminisztérium is behívatott.

"Hülyeség"

A nagykövet tettét Ariel Saron izraeli miniszterelnök vasárnap megdicsérte. Saron teljes támogatásáról biztosította a nagykövet akcióját, és kijelentette, hogy "az egész kormány mögötte áll". Saron még telefonon is felhívta Mazelt, hogy személyesen is biztosítsa támogatásáról.

A műalkotás készítője, Dror Feiler, hülyeségnek minősítette a nagykövet akcióját, amivel - szerinte - csak mélyíti a közel-keleti konfliktust. A művész Saront is kritizálta, mivel támogatásáról biztosította Mazelt. Az alkotó szerint műve azt kívánta művészi módon kifejezni, miféle szörnyű tettekre képesek a magukra maradt, gyenge emberek. Feiler, mint közölte, maga is elítéli, szörnyűnek és ártalmasnak tartja az öngyilkos merényleteket. Szerinte a nagykövet nem vette észre a műalkotást magyarázó szöveget, amelyben szerepel, hogy mit tett az öngyilkos merénylő. A művész úgy véli, hogy a nagykövet a szólásszabadságot és a művészi önkifejezés szabadságát próbálta tettével magakadályozni.

Feiler nem csak műve miatt lehet szálka az izraeli politikusok szemében. A művész az elnöke ugyanis a Zsidók az Izraeli-Palesztin Békéért nevű szervezetnek (JIPF), amely az izraeli megszállás kezdete, 1982 óta szervez különböző eseményeket a palesztin területek megszállása ellen.

Érdekesség, hogy Saron és Feiler akár még személyesen is ismerhetik egymást. Az izraeli származású művész, komponista, szaxofonos ugyanis az 1970-es évek elején ejtőernyősként szolgált az izraeli hadseregben, és az elsők között volt, akik 1970-ben visszautasították, hogy a Gázai övezetben teljesítsenek szolgálatot. Feiler ezután Saron parancsnoksága alatt szolgált 1973-ig.