Menekültek tízezreit készül kiutasítani Hollandia

Vágólapra másolva!
Kedden szavaz a holland törvényhozás arról a törvényről, amelynek alapján 26 ezer menekült státusért sikertelenül pályázó bevándorlót utasítanának ki az országból 3 év alatt. A tervezett intézkedést számos kritika érte, többek között a Human Rights Watch emberi jogi szervezet és az ENSZ menekültügyi főbiztosa is felemelte a szavát ellene. Az érintett bevándorlók repülőjegyet, némi pénzt és nyolc hónapot kapnának arra, hogy visszatérjenek oda, ahonnan jöttek.
Vágólapra másolva!

A toleranciájáról híres Hollandiában ehhez a hagyományhoz nem méltó törvényt fogadhatnak el hamarosan. A holland törvényhozás ugyanis kedden szavaz arról a törvényről, amelynek értelmében három év alatt kiutasítanák az országból azokat a bevándorlókat, akik 2001 április elseje előtt érkeztek az országba, és azóta sikertelenül folyamodtak menedékért a hatóságokhoz.

Az esetenként már tíz éve Hollandiában élő bevándorlók többsége azonban már hollandnak tartja magát, és gyereket nevel, akit holland iskolába járat. A törvény ugyan megengedi, hogy méltányossági alapon kivételt tegyenek velük, de ez csak körülbelül 2300 ember számára jelenthet megnyugvást.

Bevarrt száj, éhségsztrájk

A törvénytervezet ellen már eddig is többen tiltakoztak egy menekült férfi például bevarratta a szemét és a száját, sok civil bevándorlókat fogadott otthonába, hogy megmentse őket a hatóságoktól, menekültügyi szervezetek pedig arra figyelmeztettek, hogy várhatóan többen éhségsztrájkba kezdenek. A törvényjavaslat ellen foglalt állást számos holland állampolgár, szervezet és polgármester, és még az ENSZ menekültügyi főbiztosa, a holland Ruud Lubbers is óvatosságra intette hazája politikusait.

Az amerikai székhelyű Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet is elítéli intézkedést, mivel nemzetközi előírásokat sért azzal, hogy az elutasított menedékkérőket - közöttük gyerekeket - visszaküldenek olyan nem biztonságos helyekre, mint Afganisztán, Csecsenföld vagy épen Szomália. A szervezet szerint az intézkedés "komoly eltávolodást jelent Hollandia történelmi szerepétől, mint az emberi jogok védelmének egyik európai élharcosa".

Repülőjegy, némi pénz és nyolc hónap

A kormány ugyanakkor azzal érvel, hogy senki olyat nem fognak kiutasítani, akit emiatt komoly veszély fenyegetne. A kiutasított menekülteknek repülőjegyet és némi pénzt adnak a hatóságok, hogy elősegítsék újrahonosításukat. A Financial Times szerint a menekült státusért sikertelenül pályázók nyolc hónapot kapnak, hogy elhagyják Hollandiát, ha ez idő alatt ezt nem teszik meg, akkor kitelepítési központokba költöztetik őket. Azok pedig, akik ezek után sem hajlandók elutazni, akár hat hónapos fegyházra is számíthatnak. Szabadulásuk után ugyan maradhatnak, ám sem segélyre, sem lakóhelyre nem lesznek jogosultak.

Sokan attól tartanak, hogy a törvény feszültségeket okoz majd azokban a közösségekben, amelyek befogadták a bevándorlókat, sőt egyesek társadalmi nyugtalanságra is számítanak. Már eddig is több alkalommal tartottak demonstrációkat a tervezet ellen, és egy hétvégi közvélemény-kutatásból kiderült, hogy a társadalom kétharmada támogatná, ha amnesztiát kapnának az öt évnél régebb óta az országban élő bevándorlók - írja a BBC News Online.