Lehet, hogy két évet is várni kell Szaddám perére

Vágólapra másolva!
Két évbe is beletelhet, mire Szaddám Huszein volt iraki diktátor bírái elé állhat, mert a jogi szakértők el akarják kerülni az olyan jogi félrecsúszásokat, mint amilyen Slobodan Milosevic egykori szerb vezető hágai perét is hátráltatja - írta a szombati The Times. Az iraki háborús bűnösök felelősségre vonását előkészítő brit és amerikai jogászok a napilap szerint kizárták annak lehetőségét, hogy elsőként Szaddámot ültessék a vádlottak padjára.
Vágólapra másolva!

Az egyik név nélkül idézett illetékes szerint az első per még ebben az évben megkezdődhet, de az eljárásokat "a parancsnoki láncolat alsóbb szintjeiről kezdjük. Tanulnunk kell Hága tapasztalataiból". A lap szerint a Milosevic perében felmerült aggályok szerint a vádnak gyakorlatilag nem sikerült bebizonyítania, hogy a volt szerb vezető állt annak a parancsnoki láncolatnak a csúcsán, amely kiadta az utasításokat az egykori Jugoszláviában elkövetett tömeggyilkosságokra.

Az iraki ügyészek, akiket külföldi tanácsadók segítenek, ezúttal az előző rezsim olyan, viszonylag alacsonyabb beosztású tagjaival akarják kezdeni a jogi eljárásokat, akiknek személyét közvetlenül összefüggésbe lehet hozni bizonyítható bűncselekményekkel - írta a The Times. Az idézett illetékesek egyike szerint "most alulról felfelé fogunk haladni ... ha már megszületett néhány ítélet, az rábírhat más vádlottakat az együttműködésre, és vallani fognak a rezsim felső vezetői ellen".

A brit lap szerint az első, bíróság elé idézendő jelentősebb figura valószínűleg Ali Haszan el-Medzsid, vagyis "Vegyi Ali" lesz, aki jól dokumentált bizonyítékok alapján tehető felelőssé az iraki kurdok 80-as évekbeli, illetve a síiták 1991-ben elkövetett tömeges lemészárlásáért.

A The Times szerint az előző rezsim bűneire nem nehéz bizonyítékokat lelni, sőt a gond inkább az, hogy túl sok van e bizonyítékokból. Az eddigi vizsgálatok alapján mintegy 30 millió oldalnyi dokumentum gyűlt össze; ezeket egy új, havi 1 millió oldal kapacitású számítógépes programmal fordítják angolra. A dokumentumok feldolgozása mellett fel kell ásni az országban eddig fellelt 250 tömegsírt is - áll a szombati The Timesban.