Három napig gyászol Irak

Vágólapra másolva!
Három napig gyászolják Irakban a keddi bagdadi és kerbelai merényletek 182 áldozatát. Az Egyesült Államok és az iraki vezetés Oszama bin Laden terrorhálózatát vádolja a síiták legnagyobb ünnepén elkövetett merényletekkel. Al-Szisztani ajatollah, az iraki síiták vezetője viszont az USA-t bírálta, amiért nem képes rendet és biztonságot teremteni Irakban. Eközben az iraki rendőrség és a szövetséges haderő tizenöt embert őrizetbe vett, akiket azzal gyanúsítanak, hogy ők követték el a kerbelai merényleteket. 
Vágólapra másolva!
Véres merényletek a síiták legfőbb ünnepén/nagyvilag/20040302felrobbantottak.html

Három napos nemzeti gyászt hirdetett az iraki kormányzótanács a keddi bagdadi és kerbelai merényletek áldozatainak emlékére. A robbantások halálos áldozatainak száma az éjszaka összesen 182-re emelkedett.

A kerbelai robbantásokban 112 ember, a bagdadi rakétatámadásban pedig hetven ember halt meg. A terrortámadásoknak mindkét városban több száz sérültje van - írja a BBC News.

A merényletek miatt Paul Bremer az iraki amerikai adminisztráció vezetője a kormányzótanáccsal egyetértésben bejelentette, hogy a gyász miatt elhalasztják az új iraki alkotmány szerdára tervezett aláírását.

Az iraki és az amerikai vezetők egyaránt Oszama bin Laden terrorhálózatát teszik felelőssé a merényletekért. A hatóságok feltételezése szerint a támadásokat egy jordániai al-Kaida tag, Abu Muszab al-Zarkavi szervezte.

Ugyanakkor a Fehér ház bejelentette, hogy a merényletek ellenére júniusban átadják az ország irányítását az irakiaknak. Scott McClellan, Bush elnök szóvivője azonban kijelentette, hogy az amerikai csapatok addig maradnak Irakban, "amíg be nem fejezik a megkezdett munkát".

Al-Szisztani ajatollah, az iraki síiták vezetője a merényletek kapcsán a megszállókat bírálta. "A megszálló csapatokat tesszük felelőssé a nyilvánvaló határőrizeti hiányosságokért, amelyek lehetővé tették, hogy idegenek szivárogjanak be az országba, és azért, hogy nem támogatják kellőképpen az iraki biztonsági szerveket, és nem látják el őket a munkájuk elvégzéséhez szükséges felszereléssel" - áll a síita vezető nyilatkozatában. Az ajatollah ugyanakkor arra szólította fel a síitákat, hogy egyesüljenek az Irakot destabilizálni szándékozó erőkkel szemben.

Az iraki síiták, akik az ország vallási többségét alkotják a szunnitákkal szemben, a Szaddám-rezsim harminc éve alatt kegyetlen elnyomatásban éltek. A háború óta ők alkotják az ország egyik legjelentősebb politikai erejét, vezetőik azonban azonnali választásokat követelnek, és távol tartják magukat a megszálló amerikaiaktól.

Őrizetbe vettek tizenöt embert Kerbelában azzal a gyanúval, hogy ők követték el az iraki városban kedden végrehajtott síitaellenes merényleteket. Az arab országot megszálló, amerikai vezetésű szövetségesek egy magas rangú tisztségviselője szerdán újságíróknak elmondta: kilenc személyt az iraki rendőrség, hatot pedig a szövetséges erők vettek őrizetbe - írj a az MTI. Az elfogott személyek közül négyen fárszi nyelven beszélnek, ezért feltételezik róluk, hogy Iránból érkeztek Irakba.